zdjęcie ilustracyjne - Corinne Evens
fot. Stephane Reix, AEMJP

Rodziny Oliwenstein i Radzyminski

CORINNE EVENS

Córka Georgesa Evens i Ireny Radzymińskiej, którzy urodzili się w Warszawie i wyemigrowali po II wojnie do Belgii, gdzie George zrobił międzynarodową karierę biznesową. Corinne Evens jest absolwentką matematyki na Université libre de Bruxelles. Studiowała również w szkole filmowej New York University.

Corinne Evens jest członkiem międzynarodowych rad nadzorczych i zarządów firm, prowadzi grupę finansową oraz działa na rynku nieruchomości w Polsce i w innych krajach Europy. Równolegle angażuje się w dzieło filantropijne upamiętniające jej rodziców. Założona w 1996 r. Fundacja Evens wspiera projekty promujące wartości demokratyczne, które są podstawą tożsamości europejskiej. Fundacja prowadzi międzynarodową działalność – jej biura znajdują się w Antwerpii, Paryżu i Warszawie.

Corinne Evens jako jeden z pierwszych prywatnych darczyńców postanowiła wesprzeć projekt Muzeum Historii Żydów Polskich, uznając Muzeum za jedno z największych i najważniejszych współczesnych europejskich przedsięwzięć. W czerwcu 2008 r. udało jej się zgromadzić w Ambasadzie Polskiej w Paryżu ponad 60 znamienitych osobistości ze świata biznesu i kultury, które utworzyły Europejskie Stowarzyszenie Muzeum Historii Żydów Polskich. Celem stowarzyszenia jest zachęcanie potencjalnych donatorów z Europy do wspierania Muzeum Historii Żydów Polskich oraz promowanie instytucji we Francji, Belgii i innych stolicach europejskich.

W 2011 r. Corinne Evens została uhonorowana Głosem Radości i Zwycięstwa – nagrodą Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, przyznawaną osobom i instytucjom wspierającym festiwal.

Cytat:

Obecność Żydów w Polsce była ważnym elementem historii europejskiej i światowej. Muzeum, które ukaże 1000 lat historii Żydów w Polsce, będzie miejscem pamięci i kultury, które jest niezbędne w zjednoczonej Europie.

Odkryłam projekt Muzeum ponad 10 lat temu, kiedy prezydentem Polski był Aleksander Kwaśniewski, a pan Lech Kaczyński był prezydentem Warszawy. Pani Ewa Junczyk-Ziomecka była wtedy członkiem Stowarzyszenia ŻIH i dyrektorem Działu Rozwoju w Muzeum. Projekt przedstawił mi Pan Wiktor Markowicz, darczyńca założyciel. Miałam później okazję poznać pana Zygmunta Rolata, pana Mariana Turskiego, a także pana Waldemara Dąbrowskiego i wiele innych osób zaangażowanych w muzeum. Wszyscy oni stali się dla mnie wspaniałymi przyjaciółmi, z którymi dzielę niesamowite chwile radości, ale i smutku. Był to początek mojej drogi ku poznaniu swoich korzeni w Polsce i wiem już, iż muzeum jest potrzebne dla ludzi i przyszłych pokoleń. 

Media: