"Stracony rok" – inspirowana historią Ukrainy opowieść o strachu, odwadze i miłości
Ta książka może Cię zmienić. Aktualna, odważna, do głębi poruszająca. Autorka Katherine Marsh, nagradzana za "Chłopca znikąd", odkrywa przez lata pomijany fragment historii Ukrainy – czas Wielkiego Głodu. Opowieść pełna sprzeciwu dla wszelkiej manipulacji i empatii dla najbardziej niewinnych ofiar wojen, kryzysów czy epidemii – dzieci, jest epicką paralelą, łączy przeszłość z teraźniejszością.
- Premiera: luty 2024
- Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Widnokrąg
- Polskie tłumaczenie: Anna Klingofer-Szostakowska
2020 rok, Leonia, New Jersey, Stany Zjednoczone
Matthew ma trzynaście lat i czuje się sfrustrowany jak nigdy dotąd. Trwa pandemia, a on siedzi w izolacji z mamą i stuletnią prababcią. Tęskni za wolnością, tatą i konsolą zabraną przez mamę... Sytuacja zmienia się, gdy Matthew znajduje w rzeczach prababci zniszczone czarno-białe zdjęcie z jej młodości. Zdjęcie to okaże się kluczem do ukrytego rozdziału jej przeszłości. Kobieta urodziła się w Ukrainie w czasie rewolucji i była świadkiem okresu Wielkiego Głodu, który rząd sowiecki sprowadził na Ukraińców, a potem przez dziesięciolecia tuszował przed światem. Zginęły wtedy miliony. I babcia była bliska śmierci. Czy u kresu życia ujawni straszną rodzinną tajemnicę?
1932 rok, Kijów, Ukraina, Związek Radziecki
Mila mieszka tylko z Papą. Bardzo go kocha i wierzy w każde jego słowo. Kocha też Batiuszkę Stalina. Jest dumna, że należy do Młodych Pionierów i święcie wierzy, że Związek Radziecki jest najlepszym miejscem na Ziemi. Pewnego dnia w drzwiach jej domu staje zagłodzona dziewczynka, która twierdzi, że jest jej kuzynką. Papa mówił, że nie ma rodziny. Czy to możliwe, że Papa kłamał? Czego jeszcze jej nie powiedział?
1932 rok, Brooklyn, Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Helen mieszka w Ameryce, ale ma ukraińskie korzenie. Jej tata jest chory, mama pracuje, przyszłość wygląda szaro. Dodatkowo dochodzą do niej wiadomości o tym, że w Ukrainie ludzie umierają z głodu, ich rodzina także. Dlaczego w gazetach nic na ten temat nie piszą? Dlaczego ktoś ukrywa prawdę przed światem? I czy ona – dziewczynka – może ją opisać i wysłać dowody do "New York Times’a"?
Choć wydaje się to nieprawdopodobne, losy trójki bohaterów się łączą. Prawdę o przeszłości zna tylko jedna osoba. Czy zdecyduje się ją opowiedzieć? Autorka dedykuje książkę swojej babci Nataszy i jej ojczyźnie, Ukrainie. Opowieść inspirowana jest jej historią.
"Powieść Marsh to poruszająca historia o przetrwaniu, w której lęk dzieci - czy to przed głodem, czy Covidem – jest mistrzowsko ukazany w wielowymiarowej fabule".
"The New York Times Book Review"
"Ta otrzeźwiająca i ważna historia będzie doskonałym dodatkiem do zbiorów klasowych i bibliotecznych".
"Booklist"
"Poruszająca prezentacja długo skrywanego fragmentu historii".
"Kirkus Reviews"
"Katherine Marsh mierzy się z przejmującym wycinkiem historii – masowym głodem milionów Ukraińców pod rządami Stalina – z niezachwianym spojrzeniem i wielką empatią. Ostrzegam: ta książka cię zmieni".
Kirby Larson, nagrodzona Newbery Honor autorka książki "Hattie Big Sky"
Katherine Marsh – amerykańska autorka książek dla dzieci i młodzieży, m.in. przetłumaczonego na kilkanaście języków "Chłopca znikąd", "The Night Tourist" (nagroda Edgar Award for Best Juvenile Mystery), "Jepp", "Who Defiedthe Stars" (zauważone przez New York Times), "The Door By The Staircase”"(polecana przez Junior Library Guild). Była dziennikarka i redaktor naczelna "The New Republic", spędziła z rodziną trzy lata w Brukseli. Obecnie mieszka w Waszyngtonie z mężem, dwójką dzieci, dwoma kotami i trzema kurczętami.
Anna Klingofer-Szostakowska – wykłada na uczelni oraz tłumaczy książki dla dzieci i dorosłych z języków hebrajskiego i angielskiego. Autorka ponad stu przekładów literackich. Dwukrotnie nagrodzona przez "Magazyn Literacki Książki".