Muzeum

Sybilla 2018 dla Wirtualnego Sztetla i akcji Żonkile!

Sybilla 2018 dla Wirtualnego Sztetla - portalu należącego do Muzeum POLIN
Opis grafiki: czarno-pomarańczowa grafika, przedstawiająca profil kobiety. Po lewej stronie na górze napis Sybilla 2018, 39 konkurs na wydarzenie muzealne roku, fot. materiały promocyjne

Akcja Żonkile i koncert "Łączy nas pamięć" w 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim oraz portal Wirtualny Sztetl zdobyły wyróżnienia w najważniejszym polskim konkursie muzealniczym - Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku "Sybilla".

Wręczenie nagród z rąk przedstawiciela Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP nastąpiło 27 maja 2019 r., w trakcie uroczystości w Pałacu na Wodzie w warszawskich Łazienkach.

"Sybilla" stanowi najważniejszą formę uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. Samo wyróżnienie w tym konkursie to odpowiednik zawodowej "nominacji do Oskara". Doceniono nas za modernizację portalu Wirtualny Sztetl, której finalny etap przypadł na rok 2018. W efekcie naszych prac powstało nowoczesne i efektywne narzędzie zarządzania zbiorami cyfrowymi Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Elementy modernizacji, które w szczególności doceniło jury konkursowe, to m.in. przekształcenie Wirtualnego Sztetla ze strony tworzonej siłami entuzjastów na rzecz zachowania dziedzictwa Żydów polskich w jeden z większych portali historiograficznych w Polsce; migracja danych do nowoczesnego i stabilnego systemu zarządzania treścią; budowa zakładki "Historia mówiona"; weryfikacja i migracja danych w zakładce "Genealogia"; udostępnienie zakładki tematycznej "Marzec ‘68".

Akcja Żonkile jest konsekwentnie rozwijającą się akcją upamiętniającą pierwsze miejskie powstanie w okupowanej Europie, która angażuje społecznie z roku na rok coraz więcej wolontariuszy w Warszawie a także szkół, bibliotek i instytucji w całej Polsce. Koncert, który był kulminacyjnym wydarzeniem obchodów, był dopełnieniem historii sprzed 75 lat.

Do konkursu w kategorii wystawy czasowe zgłoszona została także wystawa czasowa „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, która była absolutnym frekwencyjnym fenomenem w Polsce, zobaczyło ją w sumie 116 486 osób. To nie tylko rekordowa widownia w roku 2018, ale jedna z najwyższych wśród muzealnych wystaw historycznych ostatnich dekad.

Akcja Żonkile i koncert "Łączy nas pamięć"

W 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim – 19 kwietnia 2018 r. – zorganizowaliśmy niepowtarzalny koncert. Na placu przy pomniku Bohaterów Getta Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia oraz chór Filharmonii Narodowej wykonali IV część IX symfonii Ludwiga van Beethovena "Oda do radości". Pieśń została zaśpiewana po hebrajsku – tak jak zamierzali ją wykonać muzycy utworzonych w getcie Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej i chóru Szir. Nie zdążyli. Próby przerwała masowa akcja deportacyjna do obozu w Treblince, w którym prawie wszyscy artyści zostali zamordowani.

W drugiej części koncertu zabrzmiał premierowo utwór Tren dla warszawskiego getta, napisany specjalnie na tę okazję przez Radzimira Dębskiego JIMKA. Koncert odbył się pod patronatem i z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, a w uroczystościach wzięło udział również dwóch byłych prezydentów kraju: Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski. Wydarzenie było transmitowane - oraz kilkukrotnie retransmitowane - przez Telewizję Polską.

Tego samego dnia przeprowadziliśmy, już po raz szósty, akcję Żonkile. Dwa tysiące wolontariuszy muzeum rozdało na ulicach Warszawy 150 tysięcy papierowych żonkili - symboli pamięci o powstaniu. W akcję włączyło się także 1200 szkół i bibliotek z całej Polski, dzięki czemu dotarliśmy z przekazem do niemal 100 tysięcy uczniów. O rocznicy powstania głośno było również w Internecie. Hasło akcji: #ŁączyNasPamięć - z zasięgiem liczącym ponad 10 mln osób - było tego dnia najpopularniejszym hasłem polskiej sieci.

Wirtualny Sztetl

Wirtualny Sztetl to najbardziej masowe przedsięwzięcie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, wypełniające w formule internetowej jego misję: "Przywracać i chronić pamięć historii Żydów polskich, przyczyniając się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów, społeczeństw Europy i świata". Jest też najpokaźniejszym i najczęściej weryfikowanym zasobem cyfrowym muzeum. Na co dzień jego prace koordynuje redakcja, wchodząca w skład Sekcji Dokumentacji Dziedzictwa Żydowskiego Działu Upowszechniania Muzeum POLIN.

Nowa wersja portalu została bardzo dobrze przyjęta przez Czytelników – w okresie od stycznia do maja 2019 r. wykonali oni 743 303 sesje, w porównaniu do np. 389 192 w analogicznym okresie 2018 r. (wzrost o 90,9%). W okresie od maja 2018 do maja 2019 r. mamy o 25% więcej nowych użytkowników niż w analogicznym okresie 2016/2017 – ostatnim przed modernizacją. Wszystko wskazuje na to, że bieżący rok będzie rekordowy w dziejach Wirtualnego Sztetla, choćportal nie korzysta z żadnych form płatnego podnoszenia frekwencji.