Twoja scena, Twoja zmiana
image
image
image
Zapraszamy osoby w wieku 14–19 lat na miesięczny cykl bezpłatnych warsztatów, w trakcie których stworzymy spektakl Teatru Forum i zrealizujemy pokaz dla publiczności.
- 13 listopada–11 grudnia
- Zgłoszenia do 22 listopada (piątek), wypełnij formularz →
- Udział w projekcie jest bezpłatny
- Informacja w języku ukraińskim →
- Informacja w języku białoruskim →
To już trzecia edycja Teatru Forum w POLIN. Jego istotą jest podejmowanie dialogu i reagowanie na rzeczywistość. W tym roku naszymi działaniami chcemy wpisać się w świętowanie Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka. Zapraszamy do tego, by w teatralnej przestrzeni pracować z tematami, które Waszym zdaniem wymagają odważnej rozmowy i działań.
O czym jest Teatr Forum? Czego mogę się spodziewać?
Teatr Forum jest o tym, co dla nas ważne i trudne. Jest też o tym, co chcemy zmienić, nawet jeśli nie wiemy jeszcze, jak to zrobić. To grupa, która tworzy spektakl Teatru Forum decyduje, o czym chce opowiedzieć. Sami wybierzecie temat i ze wsparciem osób prowadzących przygotujecie scenariusz oraz spektakl. Następnie, w trakcie pokazu, zaprosimy publiczność do wspólnego poszukiwania rozwiązań poruszanego problemu.
Do udziału w projekcie zapraszamy osoby w wieku 14–19 lat niezależnie od umiejętności aktorskich i wcześniejszych doświadczeń związanych z teatrem.
Zanim przejdziemy do pracy nad spektaklem, czeka nas cykl warsztatów integracyjnych i teatralnych. To wtedy wybierzemy temat, wokół którego chcemy stworzyć spektakl, poznamy teatralne ćwiczenia, które pomogą nam zbudować role i historie. Łącznie przed nami ponad 60 godzin warsztatów i prób do spektaklu. Efektem naszej pracy będzie spektakl Teatru Forum, który zaprezentujemy publiczności 9 grudnia 2024 roku w Audytorium Muzeum POLIN. Pokaz odbędzie się w przeddzień Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.
Będziemy pracować z trenerką dramy Aldoną Żejmo-Kudelską i reżyserem Jarosławem Rebelińskim.
Jak się zgłosić?
Wypełnij formularz i wyślij go do 22 listopada.
Poniżej szczegółowy harmonogram projektu. Upewnij się, że te daty Ci pasują.
Spotkanie wprowadzające
- 13 listopada 2024 (środa), godz. 17:00–19:00
Warsztaty integracyjne
- 23–24 listopada 2024 (sobota–niedziela), godz. 9:30–16:30
Warsztaty dramowo-teatralne
- 27 listopada 2024 (środa), godz. 17:00–19:00
Prace nad spektaklem oraz pokaz spektaklu
- 3–8 grudnia 2024 (wtorek–niedziela), godz. 9:30–16:30
- 9 grudnia 2024 (poniedziałek), godz. 9:30–16:30
- W tym spektakl o godz. 12:00, pobierz bezpłatny bilet →
Podsumowanie projektu
- 11 grudnia 2024 (środa), godz. 17:00–19:00
Aldona Żejmo-Kudelska – współtwórczyni i właścicielka Drama Way, superwizorka i współtwórczyni Szkoły Trenerów Dramy. Trenerka warsztatu umiejętności psychospołecznych rekomendowana przez PTP, wykładowczyni Akademii Teatralnej w Warszawie, arteterapeutka Stowarzyszenia Kajros. Absolwentka Szkoły Trenerów TROP, fundatorka i Prezeska Fundacji Edukacji i Kultury. Autorka wielu artykułów na temat dramy i Teatru Zaangażowanego Społecznie oraz projektów profilaktycznych. Obecnie w trakcie certyfikacji w Polskiej Szkole Dramaterapii i szkoleniu w Polskim Towarzystwie Psychoanalizy Jungowskiej.
Jarosław Rebeliński – reżyser, trener, teatrolog, edukator dramy i teatru. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończył liczne kursy w zakresie dramy (Edukator dramy) oraz kurs Teatru Forum (Fundacja Drama Way). Brał udział w projekcie Instytutu im. Jerzego Grotowskiego "Więcej niż teatr". Współpracował z Polskim Teatrem Playback 3.0, łączącym techniki teatralne i psychodramatyczne. Prowadzi zajęcia z arteterapii dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Od 20 lat jest dyrektorem Teatru Razem rezydenta Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gdzie razem z D. Bielską tworzą profesjonalne spektakle teatralne. Dziesięć lat był Kierownikiem Teatru w Gdańskim Archipelagu Kultury. Były wykładowca uczelni gdańskich na Wydziale Pedagogiki. Wiceprezes Fundacji Wspierania Rozwoju Twórczego YouArt. W 2024 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury.
Elżbieta Grab – pracuje w Dziale Edukacji Muzeum POLIN. Edukatorka, trenerka dramy stosowanej, koordynatorka projektu Młodzieżowego Teatru Forum w Muzeum POLIN. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Tworzy materiały i scenariusze warsztatów edukacyjnych, od lat działa w obszarze edukacji antydyskryminacyjnej.
Projekt realizowany jest przez Muzeum POLIN we współpracy z Drama Way.
Pierwsza edycja projektu otrzymała III nagrodę w konkursie "Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej 2021" w kategorii "Instytucje artystyczne i muzea".
Dofinansowano: