Wajnberg@100: Wajnberg w Warszawie
Obchody 100. rocznicy urodzin Mieczysława Wajnberga w Muzeum POLIN rozpoczniemy od koncertu zatytułowanego "Wajnberg w Warszawie".
7 grudnia (sobota), godz. 20.00, bilety: 40 zł, KUP BILET >>
- 3 koncertowe wieczory, karnety w sprzedaży do piątku, 6 grudnia do godziny 15.00, KUP KARNET >>
Flecistka Ania Karpowicz, pianista Marek Bracha oraz Hashtag Strings wykonają program złożony z wczesnych kompozycji polsko-żydowskiegokompozytora. Finałem wieczoru będzie "Koncert Podwójny na flet, fortepian i smyczki" – nowy utwór młodego warszawskiego kompozytora Mikołaja Majkusiaka, inspirowany XXI Symfonią "Kadisz" Wajnberga.
Program koncertu:
- Mieczysław Wajnberg - Aria na smyczki (1942)
- Mieczysław Wajnberg - Koncert fletowy No.1 op. 75 (1961)
- Mieczysław Wajnberg - 2 Mazurki (1933)
- Mikołaj Majkusiak - Concerto in C for flute, piano and strings (2019) utwór inspirowany stylem kompozytorskim Mieczysława Wajnberga
Tego wieczoru premierę będzie miała również cyfrowa wersja płyty "WarszeMuzik vol.1" wydana nakładem Requiem Records, zawierająca utwory Mieczysława Wajnberga szczególnie związane z Warszawą, na której obok "Koncertu Fletowego Nr1", młodzieńczych Mazurków na fortepian oraz przejmującej "Arii na kwartet smyczkowy" znalazł się także cykl 5 utworów na flet i fortepian.
Wykonawcy:
- Ania Karpowicz - flet
- Marek Bracha- fortepian
-
Hashtag Strings:
- Kamila Wąsik-Janiak - I skrzypce
- Marta Piórkowska - II skrzypce
- Aleksandra Demowska-Madejska - altówka
- Dominik Płocińki - wiolonczela
- Mateusz Loska - kontrabas
Ania Karpowicz - flecistka, kuratorka, aktywistka.
Absolwentka studiów solistycznych w Hochschule für Musik Detmold w klasie Janosa Balinta (2011). Laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych w Polsce i w Niemczech (1999-2015). Stypendystka „Alumni Verein” Detmold oraz trzykrotnie laureatka indywidualnego stypendium artystycznego m.st. Warszawy.
Flecistka European Union Youth Orchestra, występowała w Royal Albert Hall (the PROMS), Berliner Konzerthaus, Concertgebouw, Zurich Tonhalle i wielu innych salach koncertowych Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Danii, Łotwy i Kazachstanu koncertując z takimi osobowościami jak Sir James Galway, Janine Jansen, Andrey Boreyko, Vladimir Askenhazy.
Specjalizuje się w mikro-projektach miejskich, realizowanych we współpracy ze społecznościami lokalnymi. Od 2003 roku aktywnie współpracuje z kompozytorami, ma w swoim dorobku wiele prawykonań i 37 utworów jej dedykowanych.
W 2013 roku założyła kooperatywę muzyczną Hashtag Ensemble i kieruje jej pracami, realizując koncerty repertuarowe z muzyką XX i XXI wieku, a także angażując się w inicjatywy improwizatorskie i edukacyjne. Hashtag Ensemble występuje na festiwalach muzyki nowej w Polsce i za granicą.
W 2017 we współpracy z pianistą Markiem Brachą zainicjowała festiwal miejski "WarszeMuzik" - serię muzycznych interwencji w przestrzeń publiczną, realizowaną w podwórkach przedwojennych kamienic-ostańców getta warszawskiego. W ramach 3 edycji festiwalu odbyło się 18 koncertów i 2 prawykonania utworów inspirowanych misją festiwalu.
Ania Karpowicz jako solistka koncertowała na zaproszenie: International Bach Chamber Music Festival w Rydze, The Israeli Opera, Solti Hall w Budapeszcie, Musica Electronica Nova we Wrocławiu, Warszawskich Spotkań Muzycznych, AudioArt w Krakowie, Poznańskiej Wiosny Muzycznej i in. Plany koncertowe Artystki na sezon 2020-2021 obejmują Polskę, Izrael, USA i Niemcy.
Marek Bracha - wszechstronny pianista wykształcony w Warszawie i Londynie.
Współpracuje z polskimi kompozytorami poszerzając repertuar o nowe pozycje solowe, kameralne oraz z towarzyszeniem orkiestry.
Koncertuje na fortepianach historycznych, jak również prowadzi wykłady i warsztaty przybliżające problemy wykonawstwa historycznego (m. in. Akademia Fortepianów Historycznych w Lusławicach w 2017 roku). Swoimi koncertami na całym świecie (m. in. Chiny, Japonia, Włochy, Niemcy, Francja, USA, Wenezuela, Chile) popularyzuje muzykę polską. Jako solista współpracuje z takimi dyrygentami jak Jerzy Maksymiuk, José Maria Florêncio, Alun Francis czy Jacek Kaspszyk. Jako kameralista występuje z Tobiasem Kochem, Marcinem Maseckim, Maciejem Frąckiewiczem oraz zespołami Atom String Quartet, Royal String Quartet, Meccore String Quartet i in.
Artysta jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiował pod kierunkiem Teresy Manasterskiej, Joanny Ławrynowicz i Alicji Palety – Bugaj. Pianista ukończył również z wyróżnieniem studia Masters of Music w Royal College of Music w Londynie w klasie Kevina Kennera oraz studia podyplomowe na fortepianie u Vanessy Latarche i na instrumentach historycznych u Geoffrey’a Goviera.
Do dokonań fonograficznych pianisty należy wydana przez NIFC solowa płyta z utworami Fryderyka Chopina, oraz nagrana dla wytwórni CD Accord płyta "Modern Soul", na której Marek Bracha towarzyszy skrzypaczce Agacie Szymczewskiej. Płyta otrzymała nagrodę „Supersonic” magazynu Pizzicato.
Marek Bracha jest reprezentowany i rekomendowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.
Hashtag Strings
Kwintet smyczkowy zaangażowany w kooperatywę muzyczną Hashtag Ensemble, złożony z wyróżniających się, młodych polskich kameralistów.
W ramach pracy w Hashtag Ensemble kwintet ma w swoim dorobku wiele prawykonań i występy na międzynarodowych festiwalach muzyki nowej, m. in. Tallin Afekt Festival, Sacrum Profanum, Musica Electronica Nova, prawykonania utworów Zygmunta Krauzego, Mikołaja Majkusiaka, Ignacego Zalewskiego, Dariusza Przybylskiego i in. oraz płyty #NetworkMusic i #TrashMusic.
W obsadzie smyczkowej zespół poszerza zakres odrębnej aktywności artystycznej o repertuar klasyczny, ze szczególnym uwzględnieniem kompozytorów XX wieku.
Kwintet Hashtag Strings brał udział w dwóch edycjach festiwalu miejskiego „WarszeMuzik”, łącząc zaangażowanie artystyczne z działaniami społecznymi i pracą na rzecz społeczności lokalnych. W repertuarze zespołu znajdują się utwory polskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia (Wajnberg, Tansman, Kassern, Palerster), a także młodych kompozytorów izraelskich reprezentujących zróżnicowaną estetykę muzyczną (Avyia Kopelman, Yair Klartag).