Film
12-13.05.2019

16. Millennium Docs Against Gravity - program projekcji

Grafika 16 Millenium Docs Against Gravity Film Festival w Muzeum POLIN
fot. materiały promocyjne

Millennium Docs Against Gravity, największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce zawita po raz pierwszy do Muzeum POLIN. 

 • 12-13 maja (niedziela - poniedziałek)

Millennium Docs Against Gravity jako jedyny festiwal w Europie odbywa się jednocześnie w sześciu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Gdyni, Bydgoszczy i w Katowicach. "Zobacz, czy rozumiesz świat, i czy świat rozumie ciebie" – to hasło przewodnie tegorocznej imprezy.

W programie blisko 160 filmów odnoszących się do najbardziej aktualnych problemów i spotkania z 80 gośćmi z całego świata. Prawie wszystkie z prezentowanych tytułów mają na festiwalu polskie premiery.

W Muzeum POLIN odbędzie się m.in. spotkanie z bohaterem i reżyserami "Procesu Ratko Mladicia" i premiery głośnych filmów "Marek Edelman… i była miłość w Getcie" oraz "I młodzi pozostaną", pierwszy film dokumentalny Petera Jacksona.

Program pokazów i spotkań w Muzeum POLIN

12 maja (niedziela)

 • godz. 12.30 - Rabin – ostatni dzień, reż. Amos Gitai (Rabin, the Last Day), 153'
  W sobotni wieczór 4 listopada 1995 roku, po wielkim wiecu politycznym w centrum Tel Awiwu, został zastrzelony premier Izraela Icchak Rabin, jeden z najpopularniejszych polityków w historii tego kraju oraz wielka nadzieja na rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Jego zabójcą był 25-letni student prawa Jigal Amir. Film przedstawia kulisy tego brutalnego morderstwa. Ukazuje przerażającą rzeczywistość, która doprowadziła do tego tragicznego czynu. Łączy fabułę z fikcją. Portretuje ponury punkt zwrotny w izraelsko-palestyńskim procesie pokojowym oraz religijny i nacjonalistyczny fanatyzm, który nadal wywiera niebezpieczny wpływ na politykę prowadzoną przez Izrael.]
   
 • godz. 16.00 - Proces Ratko Mladicia, reż. Henry Singer, Rob Miller (The Trial of Ratko Mladić), 100' + spotkanie z bohaterem i reżyserami
  Wojna w Bośni i Hercegowinie kosztowała życie około 100 000 niewinnych ludzi. W 2012 roku, prawie 20 lat po tym krwawym konflikcie, w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze rozpoczął się trwający pięć lat proces serbskiego generała Ratko Mladicia, zwanego „rzeźnikiem z Bałkanów”. Czy sąd może przywrócić wiarę w sprawiedliwość, skoro nie przywróci on życia zmarłym, a oskarżony nie poczuwa się do winy i odmawia uznania werdyktu, który skazuje go na dożywocie? Szokujące obrazy przywoływane w archiwalnych materiałach przypominają o absurdalnym okrucieństwie wojny, której skutki odczuwamy do dziś.]
   
 • godz. 19.30 - Marek Edelman… i była miłość w Getcie, reż. Jolanta Dylewska (Marek Edelman... and There Was Love in the Ghetto), 79'  - uroczysta premiera
  „Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – mówił na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Odpowiada on na to pytanie w długo oczekiwanym i głośnym jeszcze przed premierą filmie „Marek Edelman... i była miłość w Getcie”, przy którego scenariuszu współpracowała Agnieszka Holland, a Andrzej Wajda współreżyserował fabularyzowane sceny filmu, Jak się okazuje, w piekle getta mogło istnieć dobro i piękno. I miłość – także ta przepełniona erotyką.

13 maja (poniedziałek)

 • godz. 13.00 - Warszawa: miasto podzielone, reż. Eric Bednarski (Warsaw: A City Divided), 70'
  Rok 1941. Warszawa. Młody Polak, ryzykując życiem, kręci amatorski film ukazujący rzeczywistość po obu stronach muru warszawskiego getta. Odnalezienie taśmy po latach jest pretekstem dla reżysera, by wrócić do wydarzeń wyrwania i odgrodzenia części miasta, eksterminacji mieszkańców i destrukcji. Przejmujący archiwalny materiał, jedyny do tej pory nienazistowski i niepropagandowy dokument z tamtego miejsca, wpleciony w film, staje się niemym świadkiem tragedii. Równolegle widzimy sceny z życia nowoczesnej metropolii, w której ślady ran sprzed 75 lat wciąż są namacalne i widoczne.
   
 • godz. 15.00 - Marek Edelman… i była miłość w Getcie, reż. Jolanta Dylewska (Marek Edelman... and There Was Love in the Ghetto), 79'
  „Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – mówił na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Odpowiada on na to pytanie w długo oczekiwanym i głośnym jeszcze przed premierą filmie „Marek Edelman... i była miłość w Getcie”, przy którego scenariuszu współpracowała Agnieszka Holland, a Andrzej Wajda współreżyserował fabularyzowane sceny filmu, Jak się okazuje, w piekle getta mogło istnieć dobro i piękno. I miłość – także ta przepełniona erotyką.
   
 • godz. 17.30 - Pułapki radykalizmu, reż. Karen Winther (Exit), 80'
  W filmie poznajemy historie ludzi, którzy postanowili odejść z radykalnych organizacji politycznych. Manuel Bauer, były szef niemieckiej neonazistowskiej bojówki, jest jednym z sześciu bohaterów, których spotyka Karen Winther, reżyserka filmu. Kobieta jako nastolatka sama należała do skrajnie prawicowej organizacji i do dziś nie może sobie poradzić z poczuciem winy. Żyje w lęku o swoje życie i bezpieczeństwo najbliższych. Czy zasłużyła na drugą szansę?]
   
 • godz. 20.00 - I młodzi pozostaną, reż. Peter Jackson (They Shall Not Grow Old), 99'
  Peter Jackson w swoim pierwszym filmie dokumentalnym zgłębia mroczną historię I wojny światowej. To stworzony z oryginalnych odrestaurowanych materiałów archiwalnych pochodzących ze zbiorów londyńskiego Imperial War Museum oraz wywiadów z żołnierzami niezwykły obraz, ożywiający rzeczywistość wojny na linii frontu za pomocą nowoczesnych technik wyostrzania i barwienia archiwalnej taśmy filmowej. To jeden z najdroższych filmów eksperymentalnych kina dokumentalnego ostatnich lat.

Ceny biletów i karnetów

Karnety: Do 30 kwietnia trwa sprzedaż karnetów na warszawską edycję festiwalu. Koszt karnetu to 220 zł.

Pakiet 10+: Przy zakupie 10 biletów na seanse w jednym kinie pojedynczy bilet kosztuje 14 zł. Pakiet nie jest dostępny w sprzedaży internetowej. 

Ceny biletów:

 • PN - PT do godz. 16.55 - 15 zł
 • PN - CZW od godz. 17.00 - 17 zł
 • PT po godz. 17.00 - 19 zł
 • SB - ND - 19 zł
   
 • Bilety dla seniorów12 zł
 • Osoby z niepełnosprawnościami wzroku i ich asystent oraz osoby niedosłyszące będę mogły kupić bilety na pokazy wybranych filmów z audiodeskrypcją i napisami dla niedosłyszących - 12 zł.
  Na te projekcje obowiązują zapisy: [email protected]

 

Więcej informacji i sprzedaż karnetów na www.mdag.pl