Film
17, 18.11.2018

16. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

WJFF, Warszawski Festiwal Filmów o tematyce Żydowskiej, 16 edycja, 2018
fot. Fundacja Kamera Dawida

Przegląd filmów fabularnych i dokumentalnych, które zawalczą o nagrody w 12 kategoriach. Pokazy filmów odbęda się w Muzeum POLIN, kinie Praha i w JCC Warszawa.

  • 17, 18 listopada (sobota, niedziela), wstęp wolny w ramach wolnych miejsc, szczegóły: www.wjff.pl

W programie wydarzenia znalazło się 30 najnowszych produkcji o tematyce żydowskiej z całego świata. Zobaczymy filmy między innymi z z Izraela, Polski, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec, Królestwa Niderlandów, Francji, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Czech, Węgier czy Ukrainy. Tegoroczny festiwal został dedykowany izraelskiej aktorce i reżyserce Ronit Elkabetz.

Poza tym jak co roku organizatorzy przygotowali stałe sekcje tematyczne:

  • Sekcja Współczesnego Kina Izraelskiego (m. in. najnowszy film Amosa Gitaia "Tramwaj w Jerozolimie"),
  • Sekcja Kina Niemieckiego o Tematyce Żydowskiej,
  • Sekcja Kulinarna,
  • Sekcja „Polscy Sprawiedliwi”.

Program wydarzenia jest kształtowany przez selekcjonerów w taki sposób, żeby jak najpełniej portretował on współczesne życie żydowskie różnych diaspor oraz państwa Izrael.

Na festiwalu zobaczymy też filmy o tematyce historycznej dotyczące tradycji i historii Żydów, a także dzieła poświęcone Zagładzie. W programie znajdą się liczne nowości, premiery polskie i ważne nagradzane na światowych festiwalach produkcje oraz kino zaangażowane.

W cyklu premier polskich zaplanowano w tym roku m. in.: Czerwoną krowę (reż. Tsivia Barkai-Yacov), Drzewo figowe (reż. Alamork Davidian), Dzienniki z Oslo (reż. Mor Loushy, Daniel Sivan), Ostatnią wieczerzę (reż. Florian Frerichs), Księgowego z Auschwitz (reż. Matthew Shoychet) oraz Cztery siostry (reż. Claude Lanzmann). Na widzów czekają też dwie premiery warszawskie: Etgar Keret. Oparte na prawdziwej historii (reż. Stephane Kaas) i Kichka: Life Is a Cartoon (reż. Delfina Jałowik).

Poza stałymi punktami programu organizatorzy przygotowali we współpracy z Ambasadą Królestwa Niderlandów nowy punkt programu: warsztaty kreatywnego pisania Loesje.

Wszystkie wydarzenia festiwalowe są bezpłatne.

Więcej informacji i szczegółowy program znajduje się na www.wjff.pl oraz na profilu facebookowym Festiwalu.

Organizator: Fundacja Kamera Dawida wjff.pl

Partner główny: Muzeum POLIN