Koncert

6. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska

Kilka osób zakrywa twarze małymi instrumentami muzycznymi.
fot. Fundacja Nadaye

Szósta edycja festiwalu Nowa Muzyka Żydowska swój finał już tradycyjnie będzie miała w Muzeum POLIN. 26 kwietnia jako pierwsi usłyszymy dwa projekty specjalne:

  • „Schulz” zespołu Małe Instrumenty (projekt zrealizowany przy wsparciu Muzeum POLIN)
  • oraz Olę Bilińską w projekcie „Libelid”, śpiewającą w jidysz przedwojenne piosenki miłosne.

27 kwietnia czeka nas niezwykła słowno-muzyczna aranżacja „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk w wykonaniu Michała Zygmunta, Niny Nu i samej autorki.

„Już od dawna chodził za mną Bruno Schulz” mówi Paweł Romańczuk, lider Małych instrumentów, o swoim projekcie inspirowanym opowiadaniami z tomu „Sklepy Cynamonowe”. Słuchając tej muzycznej opowieści o żydowskim Drohobyczu granej na zabawkach dźwiękowych i kuriozalnych wynalazkach muzycznych, czujemy od razu, że świat Małych instrumentów i świat Schulza odnalazły się wręcz idealnie.

Ola Bilińska przywróci do życia popularne w Polsce i na Kresach Wschodnich żydowskie piosenki miłosne odnalezione w dawnych śpiewnikach i tomikach poezji. Podzieli się z nami tą emocjonalną i nowatorską impresją o świecie, którego już nie ma i o uczuciach które były, są i będą zawsze.

Oli Bilińskiej towarzyszy kwartet: Michał Moniuszko - kontrabas, Kacper Szroeder - trąbka, Edyta Czerniewicz - wiolonczela i Katarzyna Kolbowska - harfa celtycka.

Podczas koncertu Muzyka/Słowo: Olga Tokarczuk czyta „Księgi Jakubowe” usłyszymy autorskie wykonanie muzyki stworzonej przez gitarzystę i kompozytora Michała Zygmunta i eksperymentującą wokalistkę i aktorkę Ninę Nu.

Ich dźwięki towarzyszyły "Księgom Jakubowym” czytanym na antenie radiowej Trójki. W muzeum przeczyta je osobiście Olga Tokarczuk.

Organizatorem Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska jest Fundacja Nadaye. Więcej na: www.nowamuzykazydowska.pl

26 kwietnia, godz. 19.00, bilety: 30 zł, obowiązuje rezerwacja online.