90 lat temu na Muranowie
image
image
Co działo się na warszawskim Muranowie w lipcu 1933 roku? Zapraszamy na spacer, podczas którego cofniemy się w czasie dokładnie o 90 lat. Naszymi przewodnikami po dzielnicy będą dziennikarze "Naszego Przeglądu", gazety przeznaczonej dla żydowskich czytelników, ale wydawanej po polsku, której redakcja znajdowała się kilka kroków od dzisiejszej siedziby Muzeum POLIN, na ulicy Nowolipki.
- 8 lipca (sobota), godz. 14.30-17.00
- Bilety: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł, BRAK MIEJSC
- Prowadzenie: Mariusz Jastrząb
- Miejsce zbiórki: hol główny muzeum
Za pośrednictwem "Naszego Przeglądu" swatano małżeństwa, szukano pracy, mieszkania i partnerów biznesowych. Jego redaktorzy pisali o historiach kryminalnych, wypadkach drogowych, ale również o polityce, sporcie, kulturze i gospodarce.
Wędrując po Muranowie szlakiem tekstów dziennikarzy "Naszego Przeglądu", będziemy odkrywać ślady codziennego życia mieszkańców tej dzielnicy: tych zafascynowanych hollywoodzkim kinem i spędzających szabat na wycieczkach krajoznawczych i tych, którzy pozostali wierni żydowskim tradycjom religijnym. Tych, walczących jedynie o byt materialny swoich rodzin, i tych angażujących się w działalność na rzecz ogółu. Tych wielkich, mających dziś swoje hasła w encyklopediach, i tych małych, po których jedynym śladem pozostało drobne ogłoszenie albo krótka notka w gazecie.
Dr Mariusz Jastrząb, historyk dziejów społecznych i gospodarczych, kulturoznawca, wykładowca akademicki, przewodnik Muzeum POLIN, mieszkaniec Muranowa. Przez ostatnich dwadzieścia lat pisywał "poważne" książki i artykuły, wygłaszał referaty na konferencjach naukowych, ale przygotowywał też gry edukacyjne i tworzył scenariusze zajęć dla dzieci. Słowem: zmagał się z historią na przeróżne sposoby...