Koncert

Agata Zubel i Joonas Ahonen – światowa premiera płyty „Dream Lake"

Dwie kobiety siedzą na ławce przy jeziorze. Jedna z nich pokazuje coś drugiej w książce.
fot. Waldemar Bala

Jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek i kompozytorek Agata Zubel w duecie ze znakomitym fińskim pianistą Joonasem Ahonenem 6 maja zaprezentują materiał ze swojej najnowszej płyty „Dream Lake”, która ukaże się nakładem wydawnictwa CD Accord. Artyści poświęcili ją twórczości wybitnego polskiego kompozytora i pianisty żydowskiego pochodzenia – Andrzeja Czajkowskiego. Podczas koncertu (i na płycie) usłyszymy jego utwór „Siedem Sonetów Szekspira”, a także kompozycję Witolda Lutosławskiego “Chantefleurs et chantefables”.

Andrzej Czajkowski, poza Polską znany bardziej jako André Tchaikowsky, był jednym z najznakomitszych pianistów i kompozytorów powojennej polski.  Nagradzany m.in. na Konkursie Chopinowskim (1955) czy konkursie Królowej Elżbiety (1956). Symbolem jego barwnej biografii jest fakt, że swoją czaszkę zapisał w testamencie teatrowi The Globe, by służyła za rekwizyt w „Hamlecie”. (Stąd też tytuł „Hamlet” nosi poświęcony Czajkowskiemu reportaż Hanny Krall).

Agata Zubel to jedna z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich artystek. Jest zdobywczynią I. nagrody Trybuny Kompozytorów UNESCO (2013) oraz pierwszą artystką wyróżnioną nagrodą Polonica Nova (2014). W podsumowaniach 2014 roku jej twórczość docenił na łamach New Yorkera prawdopodobnie najbardziej ceniony dziś krytyk muzyczny Alex Ross. Na początku 2015 roku światową prapremierę miał jej utwór „Where to” zamówiony przez San Francisco Contemporary Music Players.

Mieszkający na co dzień w Wiedniu fiński pianista Joonas Ahonen równie swobodnie czuje się, wykonując Beethovenowskie „Diabelskie Wariacje”, jak i interpretując twórczość klasyków XX wieku, takich jak Charles Ives czy György Ligeti. Ahonen jest stałym członkiem zespołu Klangforum Wien, z którym koncertuje po całym świecie. Obok kariery pianistycznej pełnił funkcję dyrektora artystycznego festiwalu Lux Musicae odbywającego się w fińskim Siuntio.

Koncert pod patronatem

Bilety: 40 zł, zachęcamy do zakupu biletów online.