Seminarium

12.03.2016 12:00

Aktualizacja historii, eksperyment, partycypacja

Podczas seminarium, w odniesieniu do prezentowanych na wystawie Obecność/ Brak/ Ślady prac, zastanowimy się nad potencjałem rezydencji artystycznych i realizowanych w ich ramach projektów. Spotkamy się z wybranymi artystami, których prace prezentowane są na ekspozycji, a także krytykami i kuratorami, zaangażowanymi w program rezydencji.

Podczas wykładu i dyskusji panelowej  zastanowimy się, w jaki sposób omawiane praktyki artystyczne aktualizują historię, jakie miejsce w muzeach historycznych może pełnić eksperyment artystyczny, a także jakie są szanse i pułapki sztuki partycypacyjnej.

Przed rozpoczęciem seminarium zachęcamy wszystkich uczestników do zwiedzenia wystawy.

Program seminarium:

12.00–14.30 – 3 sesje równoległe, jęz. angielski, rezerwacja miejsc pod adresem: rezydencje@polin.pl.

14.30–16.00 – przerwa obiadowa.

16.00–16.45 – Aktualizacja historii, eksperyment, partycypacja – komentarz do katalogu i programu rezydencji. Wykład Pawła Możdżyńskiego (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW).

Jęz. polski z tłumaczeniem na jęz. angielski, wstęp wolny.

17.00–18.45 – Aktualizacja historii, eksperyment, partycypacja – dyskusja panelowa  z udziałem kuratorek wystawy Ewy Chomickiej i Agnieszki Pindery oraz zaproszonych ekspertów: Iwony Kurz (Instytut Kultury Polskiej UW), Adama Lipszyca (Instytut Filozofii i Socjologii PAN), Joanny Ostrowskiej (Gender Studies UW), prowadzenie: Bogna Świątkowska (Fundacja Bęc Zmiana).

Jęz. polski z tłumaczeniem na jęz. angielski, wstęp wolny.

Wydarzenie towarzyszące wystawie „Obecność/Brak/Ślady – współcześni artyści o żydowskiej warszawie”.

Partnerem seminarium jest Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

09.03.2016