Wydarzenie

20.02.2014 18:00

Album o życiu Karskiego na inaugurację obchodów

zdjęcie ilustracyjne - okładka książki
fot. materiały prasowe

Rok 2014 w Polsce został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Jana Karskiego  – politycznego emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego podczas II wojny światowej m.in. do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Z okazji obchodów Roku Jana Karskiego Muzeum Historii Żydów Polskich przygotowało szereg wydarzeń: wystawy, konkursy dla szkół, filmy i konferencję. Inauguracją Roku Karskiego będzie   premiera biograficznego albumu Jan Karski. Fotobiografia, na którą muzeum zaprasza wspólnie z Wydawnictwem VEDA.

Autor tego niezwykłego albumu, Maciej Sadowski, opowie o kulisach powstania unikatowego kompendium zdjęć i budowaniu przy ich pomocy fotograficznej narracji obejmującej całe życie bohatera. Jego opowieści będzie towarzyszyć prezentacja multimedialna.

W programie wieczoru proponujemy ponadto:

- dyskusja panelowa o sposobach i formach uhonorowania postaci Jana Karskiego i popularyzacji jego misji.

- fragmenty filmu Emisariusze (1987), reż. Andrzej Wolski

- wystawa sztalugowa Jan Karski. Misja dla ludzkości

W dyskusji panelowej wezmą udział:

  • Ewa Wierzyńska - kierująca programem JAN KARSKI w Muzeum Historii Polski,
  • Wojciech Białożyt - dyrektor Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego,
  • Sławomir Rybałtowski - dyrektor Wydawnictwa VEDA,
  • Maciej Sadowski - autor fotobiografii.

Panel poprowadzi red. Dorota Goliszewska

Spotkanie rozpocznie się w Muzeum Historii Żydów Polskich, w czwartek 20 lutego o godz. 18.00 (duża sala projekcyjna, I piętro).

Partnerzy wieczoru: Muzeum Historii Polski i Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego.

Od 7 do 24 marca 2014 roku zapraszamy także na wystawę Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady polskim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata.

Jan Karski (wł. Jan Romuald Kozielewski) podjął się niezwykle trudnej misji: jego zadaniem było poinformowanie aliantów o tragicznej sytuacji ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką. Zbierając informacje na ten temat, dwukrotnie przedostał się do warszawskiego getta, a także do obozu przejściowego w Izbicy, z którego Żydzi kierowani byli do obozów zagłady.

18.02.2014