Koncert
23.04.2017

Andrew Ashong na Record Store Day Warsaw 2017

Andrew Ashong na Record Store Day Warsaw 2017
Andrew Ashong zagra na Record Store Day Warsaw 2017, fot. materiały prasowe

Gwiazdą drugiego dnia Record Store Day Warsaw 2017 będzie brytyjski soulowy wokalista i producent Andrew Ashong. Protegowany Theo Parrisha, z którym nagrał "Flowers" uznawany za najlepszy utwór 2013 roku i ulubieniec Gilesa Petersona, zagra wraz z zespołem w audytorium Muzeum POLIN. Przed gwiazdą wieczoru wystąpi szczecińska formacja MA.

  • 23 kwietnia (niedziela), godz. 19.00

Andrew Ashong, pochodzący z Ghany muzyk, uznany przez „Guardian” za jeden z najciekawszych młodych talentów i porównany do takich tuzów jak Shuggie Otis, Roy Ayers czy Bill Withers, jest również znanym diggerem. Pasję kolekcjonowania winyli kontynuuje nieprzerwanie od nastoletnich lat, przemierzając Wielką Brytanię i świat w poszukiwaniu zarówno klasycznego disco, funku, soulu, jak i nowej ambitnej elektroniki.

Subtelny, charakterystyczny głos Andrew Ashonga oraz łagodne, słodkie jak miód kompozycje, podbite współczesną, typowo angielską linią basu, to mieszanka soulu i r’n’b wyjątkowej jakości. Te dźwięki, wzbogacone na koncertach głosami pozostałych członków zespołu, autentycznie hipnotyzują publiczność.

 

Przed Andrew Ashongiem publiczność rozgrzeje zespół MA, który 12 stycznia własnym sumptem wydał pierwszy album o nazwie „dreaMA”. Płyta zbiera doskonałe recenzje, głównie ze względu na niezwykle oryginalną mieszankę stylów muzycznych, jak i jeden z najlepszych wokali kobiecych w kraju.

W muzyce szczecińskiej formacji MA przeplatają̨ się tembry natury i sugestywnego soulu, ale też słychać́ w niej wyraźnego rhythm’n’bluesa, rdzenne doo wop, electro czy hip-hop. Łączenie starego z nowym dotyczy nie tylko instrumentalnych aspektów ich twórczości, ale również sfery semantycznej. Język współczesny wzbogacają o stare dialekty plemienne. Zespół powstał w 2014 r., lecz składa się z doświadczonych muzyków, znanych wcześniej z formacji: Big Fat Mama, Charlie Monroe, Arka Noego. Wprawę zdobywali na wielu małych i kilku dużych scenach na całym świecie, m.in.: Montreux Jazz Festival, Przystanku Woodstock, Festiwalu Opole. 

 

W związku z Record Store Day Warsaw 2017, w dniach 22-23 kwietnia wstęp na wystawę czasową "Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu" jest bezpłatny!

 

Record Store Day Warsaw 2017 odbywa się pod auspicjami projektu o nazwie Poprostu Kultura.

Partnerem muzycznym wydarzenia jest T-Mobile Electronic Beats
Partnerzy: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, British Council


W roku 2016 Muzeum Historii Żydów Polskich dokonało zakupu sprzętu nagłośnieniowego, oświetleniowego oraz multimedialnego, zwiększając w ten sposób dostęp do oferty kulturalnej muzeum i podnosząc jej atrakcyjność, zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MKiDN