Koncert
19.09.2021

Ania Karpowicz i Dominik Strycharski w Galerii Las

Zapraszamy na podwójny recital fletowy, reinterpretujący motywy muzyczne utrwalone na płytach szelakowych kultowej wytwórni Syrena Rekords. Dyrektorem działu muzyki żydowskiej w Syrenie był ojciec Mieczysława Wajnberga Szmul. Wystąpią: Ania Karpowicz i Dominik Strycharski. Koncert odbędzie się w pierwszej przestrzeni wystawy stałej - Galerii Las.

  • 19 września (niedziela), godz. 18.00

Dominik Strycharski

Kompozytor, flecista prosty, wokalista, improwizator, performer i publicysta. W każdej z uprawianych dziedzin praktycznie samouk, wsparty studiami na Wychowaniu Muzycznym na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Koncertuje i nagrywa z prowadzonymi przez siebie zespołami Pulsarus, Organic Panic oraz Prophetic Fall. Komponuje muzykę do spektakli teatralnych.

Jest wszechstronnym twórcą fascynującym się praktycznie każdym przejawem muzyki. Jego dorobek artystyczny obejmuje płyty, koncerty i jednorazowe wydarzenia z muzyką jazz, improwizowaną, eksperymentalną, noise, klubową i posttaneczną, teatralną.

Gra i komponuje współczesny jazz, w wielu elektrycznych i akustycznych odsłonach, muzykę współczesną, elektroniczną, teatralną, posthiphop, noise a także różne odmiany improwizowanej muzyki, we własnych zespołach Pulsarus, Organic Panic oraz Prophetic Fall. Tworzy również Doministry, wielowymiarowy solowy projekt, łączący współczesną muzykę elektroniczną, performance i elektro-ambient.

Ten projekt stworzony jest w oparciu o głos i jego elektroniczną transformację. W projekcie tym niezwykle ważną rolę odgrywa improwizacja, otwarta na wszelkie możliwe wpływy. Jest jednym z niewielu flecistów prostych zajmujących się jazzem i eksperymentalną muzyką improwizowaną. Jest również jednym z pierwszych polskich wokalistów eksperymentalnych, którzy włączyli do swojego warsztatu wykonawczego rozbudowaną elektronikę.

Ania Karpowicz

Laureatka Paszportu Polityki 2020 w kategorii Muzyka Poważna.

W jej rozległym repertuarze szczególne miejsce ma twórczość XX i XXI w. Współpracuje z kompozytorami, dokonując licznych prawykonań utworów jej dedykowanych.

Od 2013 r. kieruje założoną przez siebie kooperatywą muzyczną Hashtag Ensemble, koncertując, ale też angażując się w inicjatywy improwizatorskie i edukacyjne. Zespół występuje na większości festiwali nowej muzyki w Polsce.

W 2017 r. zainicjowała wraz z pianistą Markiem Brachą festiwal WarszeMuzik, w ramach którego na podwórkach kamienic-ostańców getta warszawskiego i przy pomniku Umschlagplatz odbywają się koncerty muzyki kameralnej kompozytorów – Żydów polskich (Władysław Szpilman, Aleksander Tansman, Mieczysław Wajnberg). Ania Karpowicz jest też współzałożycielką powstałego w 2020 roku Instytutu Mieczysława Wajnberga, wraz z Marią Sławek i Aleksandrem Laskowskim.

 

Koncert odbywa się jako podsumowanie festiwalu WarszeMuzik 2021.

Projekt współfinansuje:

  • Biuro Kultury Miasta Stołecznego Warszawy

Partnerzy festiwalu:

  • Fundacja PZU
  • Wolskie Centrum Kultury
  • Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
  • Stowarzyszenie Artystów StoArt
  • Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział Warszawski
  • Yamaha Music Europe Sp. z o.o. Oddział w Polsce
  • Bar Studio / PLAC DEFILAD

Patronat honorowy:

  • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Festiwal organizuje: