Koncert

Avi Avital z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus na święto Polin!

Avi Avital, znakomity izraelski mandolinista, zabierze gości Muzeum POLIN w podróż przez świat muzyki żydowskiej: tej poważnej i tej pełnej tradycyjnego klezmerskiego żywiołu. Artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Anny Duczmal-Mróz.

Avi Avital urodził się w Izraelu w rodzinie żydowskich emigrantów z Maroka. Jego sąsiadami byli Żydzi z Polski, a nauczycielami w szkole muzycznej - Żydzi z Rosji. Gdy dorastał pieśni zasłyszane w synagodze mieszały się z muzyką klasyczną wykładaną na akademii i amerykańskim popkulturowym miksem lat 80-tych, który słyszał na ulicach. W takim tyglu musiał się wychować muzyk o wyjątkowej wrażliwości i artystycznej swobodzie.

Jego pasją jest mandolina - instrument spoza orkiestrowego kanonu, którego historia łączy w sobie kulturę wysoką - choćby w muzyce baroku - i muzykę tradycyjną wielu kultur: od starożytnej Grecji przez Andaluzję, Italię, Europę Środkowo-Wschodnią, aż po współczesny amerykański bluegrass. 

Avi Avital w swojej muzyce łączy żywiołowość folkloru z perfekcją i profesjonalizmem muzyki poważnej. Taki też program zaprezentuje w Muzeum POLIN. Usłyszymy „Lato” z „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego, napisany na zamówienie Avitala „Koncert Mandolinowy” Avnera Dormana oraz „In hasidic mood” zmarłego w ubiegłym roku izraelskiego kompozytora Gila Aldemy.

Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Anny Duczmal-Mróz, o której maestro Eiji Oue, dyrektor Filharmonii w Osace powiedział: „Ona urodziła się, żeby być dyrygentem. Muzycznie wrażliwa, z niezwykle silną osobowością, ma wpływ zarówno na muzyków jak i na słuchaczy”. Wtórował mu Maestro Antonii Wit, którego Duczmal-Mróz była asystentką w Filharmonii Narodowej: „Posiada przede wszystkim wyrazistą koncepcję muzyczną wynikającą z bogatej wyobraźni, umiejętność oddziaływania na orkiestrę  i niemałe, zwłaszcza jak na młody wiek, umiejętności profesjonalne. Jestem przekonany, że talent Anny Mróz pozwoli jej w przyszłości zająć ważne miejsce w naszym życiu muzycznym”.

Bilety: 80 zł (rzędy  A–K) i 60 zł (rzędy L–W) w internetowym systemie sprzedaży i kasach Muzeum.


Koncert organizowany w ramach święta



Szczegółowy program znajduje się tutaj.