Dyskusja
27.05.2019

Barwy świata całego - ilustracje Jana Marcina Szancera

Wraz z popularnymi ilustratorami i autorami książek porozmawiamy o dziedzictwie Jana Marcina Szancera i jego wpływie na całe pokolenie polskich twórców ilustracji.

Czym charakteryzowała się twórczość ilustratora? Jak odbierany był w powszechnej recepcji? Jakie znaczenie miała jego twórczość dla rozwoju ilustracji książkowej w Polsce?

Debatę poprowadzi kulturoznawczymi, krytyczka literacka, jedna z prowadzących popularnego bloga o literaturze kusrzojady.pl, autorka komiksów – Olga Wróbel.

Udział wezmą:

  • Prof. Janusz Górski - grafik, projektant książek, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kieruje Pracownią Projektowania Graficznego. Nagradzany w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku. Redaktor serii wydawniczej "Biblioteka Typografii".
     
  • Sebastian Frąckiewicz - dziennikarz kulturalny i krytyk, kurator wystaw. Publikował w "Tygodniku Powszechnym", "Lampie" oraz "Filmie". Wydał dwie książki Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce oraz Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce.
     
  • Teresa Wilbik-Stanny – ilustratorka, ukończyła Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Jana Marcina Szancera. Autorka znakomitych ilustracji i opracowań graficznych książek i czasopism dla dzieci. Zdobyła wiele wyróżnień krajowych i zagranicznych, w tym Medal Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości dla dzieci i młodzieży.
     
  • Krystyna Michałowska - ilustratorka, graficzka, malarka. Studiowała na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach: Jana Wodyńskiego, Jerzego Tchórzewskiego, Henryka Tomaszewskiego, Jana Marcina Szancera. Zilustrowała m.in. Baśnie H.Ch. Andersena, Księgę smoków Edith Nesbit, Księżniczkę smoków Mieczysława Künstlera, Legendę o warszawskim Bazyliszku Wandy Chotomskiej.

Prosimy o punktualne przybycie. Ze względu na przepisy pożarowe, po wyczerpaniu miejsc siedzących wejście na wydarzenie nie będzie możliwe. Nie ma możliwości zajmowania miejsc dla osób, których nie ma na sali.

 

Wydarzenie towarzyszące wystawie "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości".