Spotkanie

Bezpłatne spotkania tematyczne dla zorganizowanych grup seniorek i seniorów

Spotkania tematyczne dla grup seniorów i seniorek
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy grupy zorganizowane seniorek i seniorów na bezpłatne spotkania wokół historii i tradycji żydów Polskich. Spotkanie odbywa się częściowo w sali edukacyjnej a częściowo w wybranej galerii wystawy stałej.

Temat, termin i miejsce dopasowujemy do preferencji grupy. Przykładowe tematy: podejście do czasu w judaizmie, święta i tradycje, życie społeczne i codzienność w okresie międzywojennym, okres powojenny, współczesność w Polsce i inne.

Na początek proponujemy dwa tematy spotkań do wyboru.

  1. Żydowska rachuba czasu i jej dziedzictwo dla chrześcijańskiej Europy

    Mierzenie czasu jest koniecznością w życiu każdego człowieka i w życiu społecznym. Podstawowym czynnikiem regulującym różne jego aspekty zarówno w sferze sakralnej, jak i w życiu codziennym jest rachuba czasu. Zapraszamy serdecznie zorganizowane grupy seniorów na spotkanie eksperckie, gdzie pani Kalina Gawlas, „pierwsza seniorka muzealna” opowie o specyfice "czasu" żydowskiego, o głównych świętach, a także zaadoptowaniu wielu elementów żydowskiej rachuby czasu do kalendarza chrześcijańskiego, które funkcjonują do dziś, najczęściej bez świadomości ich dziedzictwa.
     
  2. Dylematy i zmagania. Polscy Żydzi po II wojnie światowej

    Jak zaczynać życie, gdy ma się za sobą tylko śmierć? Pytanie to zapisał Władysław Szpilman, pianista i kompozytor, który w ruinach Warszawy doczekał stycznia 1945 roku, kiedy do miasta wkroczyły wojska polskie i radzieckie. To samo pytanie zadawały sobie jednak tysiące polskich Żydów, którym udało się przeżyć wojnę. Stracili bliskich, zdrowie i dobytek. Zwykle nie mogli wrócić do dotychczasowych miejsc zamieszkania. Musieli więc zdecydować: gdzie zamieszkać i czym się zająć, pozostać w kraju, czy wyjechać. Zapraszamy na wykład, podczas którego opowiemy o losach Żydów w powojennej Polsce. Jak ocalali z Zagłady odbudowywali tu swoje życie? Jak zmagali się z trudną codziennością Polski Ludowej? Jak odnosili się do władzy i jak władza odnosiła się do nich? Dlaczego i dokąd emigrowali?

Termin i godzina warsztatu do indywidualnego ustalenia.
Zgłoszenia pod numerem: kom. +48 572 337 713.

13.03.2019