Dyskusja
8.12.2022

Białoruś na rozdrożu

Okładka książki Rusłana Szoszyna "Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska". Na zdjęciu bohaterka książki.
fot. materiały prasowe

Zapraszamy na rozmowę o teraźniejszości i przyszłości Białorusi oraz jej drodze ku wolności ze Swiatłaną Cichanouską, Witoldem Juraszem i Rusłanem Szoszynem. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Lichnerowicz.

Pretekstem do spotkania jest wydana tej jesieni nakładem Wydawnictwa Literackiego książka Rusłana Szoszyna "Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska". Swiatłana Cichanouska i Rusłan Szoszyn będą podpisywać książki przed spotkaniem, osoby zainteresowane autografami prosimy o wcześniejsze przybycie.

Porozmawiamy o zmianach, które następują obecnie w społeczeństwie białoruskim, oraz o ich możliwych efektach. Czy Białoruś jest już na drodze ku wolności i demokratyzacji? Jak ta droga powinna wyglądać, a jak wygląda? Czy przemiany społeczne da się jeszcze zatrzymać? Z jakimi przeszkodami muszą mierzyć się w tym procesie Białorusini? Wraz z zaproszonymi gośćmi poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania.

Swiatłana Cichanouska –  białoruska działaczka polityczna, kandydatka na prezydenta w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Nazywana jest prezydentką wolnej Białorusi, spotyka się z czołowymi politykami zachodniego świata, pracując na rzecz wolności i demokracji w swojej ojczyźnie.

Rusłan Szoszyn – dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej" i stały autor tygodnika "Plus Minus". Ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, publikuje reportaże, artykuły i wywiady na temat Białorusi, Rosji, Ukrainy, Kaukazu i państw Azji Środkowej. Pochodzi z Białorusi, w wieku 18 lat musiał opuścić kraj z powodu zaangażowania w działalność opozycyjną.

Witold Jurasz – dziennikarz i dyplomata, w latach 2010-2011 kierował ambasadą w Mińsku. Jako dziennikarz współpracuje z Onetem (m.in. podcast "Raport międzynarodowy"), publikuje również w "Dzienniku Gazecie Prawnej" i "Rzeczpospolitej". Założyciel i prezes think-tanku Ośrodek Analiz Strategicznych.

Agnieszka Lichnerowicz – dziennikarka Radia TOK FM, na antenie którego prowadzi program "Światopodgląd". Pracuje też jako reporterka, relacjonowała wybory, konflikty i międzynarodowe spotkania na szczycie na całym świecie (podróżowała m.in. do Rosji i Gruzji, na Białoruś i Ukrainę, do ogarniętej tzw. Arabską Wiosną Afryki Północnej).

 

Współorganizatorem dyskusji jest Wydawnictwo Literackie oraz Fundacja "Białoruski Dom".