Film

Biały balonik, Iran, 1995 r., reż. Jafar Panahi

fot. kard z filmu „Biały balonik”

Pełnometrażowy debiut reżyserski Jafara Panahiego, do którego scenariusz napisał inny mistrz kina irańskiego – Abbas Kiarostami. Teheran przygotowuje się do obchodów Nowego Roku, a tradycja nakazuje, by w każdym domu pojawiła się złota rybka. Kilkuletnia Razieh w drodze do sklepu gubi przeznaczone na nią pieniądze. To wydarzenie staje się pretekstem do obserwacji irańskiego społeczeństwa. 

3 września, godz. 19.00, wstęp wolny.

Blok filmowy „Rosz ha-Szana. Nowy początek”
 

14 września Żydzi obchodzą Rosz ha-Szana, zwane też Świętem Trąbek, upamiętniające stworzenie świata. Tego dnia rozpoczyna się nowy 5776 rok. Ten dzień rozpoczyna też okres Dziesięciu Dni Pokuty z kulminacją w święto i post Jom Kipur. W Rosz ha-Szana Żydzi dmą w szofar – róg barani, uczestniczą w długich modlitwach i chodzą nad wodę, aby w obrzędzie taszlich symbolicznie pobyć się grzechów. Noworoczna kuchnia żydowska obfituje w wiele potraw, które wyrażają życzenia i nadzieje na dobry, słodki rok.

Rytuały towarzyszące początkowi nowego roku występują w wielu kulturach i religiach. Z okazji Rosz ha-Szana spróbujemy przyjrzeć się niektórym z nich.