Warsztaty

10.02.2014 18:00

„Biografie rzeczy”. Spotkanie z obiektem

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

W poniedziałek 10 lutego o godz. 18.00 zapraszamy na ostatnie specjalne oprowadzanie po wystawie z cyklu „Biografie rzeczy” - Spotkanie z obiektem.

Podczas tego spotkania skupimy się na dwóch rozdziałach wystawy, zatytułowanych „Sztuka” i „Ukrywanie”. Przestrzeń poświęcona sztuce ukazuje prace artystyczne tworzone przez Żydów i z myślą o nich, przestrzeń „Ukrywanie” prezentuje przedmioty, które powstały w ukryciu lub są świadectwem tego okresu. Obie te przestrzenie łączy czerwona kamizelka Teofili Wawrzyniak (raz w formie fotografii wykonanej przez artystkę współczesną Jadwigę Sawicką, raz jako realny obiekt), która towarzyszyła właścicielce w ukryciu i przetrwała z nią okres niemieckiej okupacji.

W części „Sztuka” uczestnicy spotkania stworzą własne opowieści wokół wybranych dzieł, zaś w części „Ukrywanie” szczególną uwagę skupimy na kalendarzu „strychowym” Celiny Glücksberg, drewnianych szachach wykonanych w ukryciu przez Polę Najder, a także przedmiotach podarowanych jako dowód wdzięczności za okazaną pomoc: samowarze i wadze podarowanej przez Sonię i Jakuba Wekslerów z prośbą o uratowanie ich nowonarodzonego syna.

W ramach cyklu „Biografie rzeczy – spotkanie z obiektem”, oprócz zapoznania z ogólną koncepcją prezentowanej w Muzeum wystawy czasowej, bohaterami oprowadzania stają się wybrane obiekty. Na ich przykładzie, poprzez przywołanie kryjących się za poszczególnymi obiektami historii, prezentowana jest koncepcja „biografii rzeczy”. Kolejne spotkania odwołują się do obiektów z poszczególnych rozdziałów wystawy: Księga, Podróż, Ślady, Pamiątki rodzinne – pamiątki osobiste, Ojczyzna, Sztuka, Ukrywanie. Oprowadzaniu towarzyszą elementy warsztatowe, dostosowane do tematyki poszczególnych spotkań.

Wstęp bezpłatny, prosimy o rezerwację miejsc: tel. +48 22 47 10 301; e-mail: rezerwacje@jewishmuseum.org.pl

Bilety online

Realizacja projektu możliwa dzięki wsparciu The Boeing Company.

Boeing - logotyp

21.01.2014