Film

12–14.06.2015

Blok filmowy „Nowe kino izraelskie” – filmy o tematyce LGBTQA

fot. kadr z filmu "Bańka mydlana"

Nowe kino izraelskie to kulturowy fenomen, swoisty pod względem tematyki i filmowego języka, coraz częściej zauważany i nagradzany na największych festiwalach filmowych. W bloku pokażemy dokument o paradzie gejowskiej w Jerozolimie w reżyserii Nitzana Gilady oraz trzy filmy fabularne Eytana Foxa, który po raz pierwszy odwiedzi Polskę.

Eytan Fox jest jednym z najbardziej popularnych współczesnych izraelskich reżyserów. Jest także uważany za ikonę nowego kina gejowskiego. W swoich filmach krytycznie i bezkompromisowo przygląda się izraelskiemu społeczeństwu, ukazując momenty splatania się kontekstów osobistych i politycznych, gdzie na pierwszy plan przebijają się wątki homoseksualnej miłości i konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Eytan Fox jest pierwszym laureatem Nagrody Dekady przyznawanej szczególnie zasłużonym izraelskim twórcom raz na 10 lat.

12.06, godz. 19.00 – Geje w Jerozolimie, reż. N. Gilady, 2007, 80 min., po filmie spotkanie z Mikiem Urbaniakiem
 

Latem 2006 roku Jerozolima była po raz pierwszy w historii gospodarzem gejowskiego festiwalu World Pride. Zaplanowana parada wzbudziła zamieszanie i oburzenie mieszkańców Jerozolimy. Żydowscy, muzułmańscy i chrześcijańscy liderzy religijni połączyli razem siły w bezkompromisowej walce przeciwko profanacji świętego miasta. Po drugiej stronie barykady stali działacze Open House, jerozolimskiej organizacji LGBT, skupiającej społeczność lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transgenderycznych i zarazem organizatorzy festiwalu.

13.06, godz. 17.00 – Yossi & Jagger, reż. E. Fox, 2002, 65 min.
 

Yossi & Jagger to historia zakazanej miłości. Yossi, dowódca jednostki stacjonującej na granicy izraelsko-libańskiej i Lior, nazywany przez przyjaciół Jaggerem żołnierz kończący wkrótce służbę, okazują sobie uczucia jedynie z dala od spojrzeń innych. W nieakceptującym homoseksualizmu środowisku, namowy Jaggera, który chciałby ujawnić łączące ich uczucie, wydają się Yossiemu szaleństwem.

godz. 19.00 – Bańka mydlana, reż. E. Fox, 2006, 117 min.
 

Bańka mydlana opowiada historię trójki przyjaciół, młodych mieszkańców Tel Awiwu. Noam, Alon i Ahal próbują żyć w oderwaniu od realnej polityki, tworzyć odrębną rzeczywistość w świecie pogrążonym w permanentnym konflikcie cywilizacyjnym. Pojawienie się w życiu Noama i jego przyjaciół Ashrafa - młodego Palestyńczyka, gwałtownie zderza i splata ze sobą dwa światy, które za wszelką cenę próbowali rozdzielić: świat polityki i świat prywatny.

14.06, godz. 17.00 – Yossi, reż. E. Fox, 2012, 84 min.
 

Reżyser powraca do starszego o 10 lat Yossiego, zamykając wątki otworzone w filmie z 2002 roku. Yossi porzucił wojsko i pracuje jako wzięty kardiochirurg, ale wciąż nie potrafi odciąć się od tragicznych wydarzeń z przeszłości. Przełamanie przynosi niespodziewane spotkanie...

Po projekcji „Yossiego” spotkanie z reżyserem, które poprowadzi Joanna Ostrowska, doktorantka na Wydziale Historycznym UJ; prowadziła zajęcia w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UJ, UW i IBL PAN, w Pracowni Pytań Granicznych UAM i na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym.

Filmy w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami. Spotkanie 12.06 w języku polskim; spotkanie 14.06 w języku angielskim, tłumaczone będzie na język polski. Wstęp wolny.

01.06.2015