Spotkanie
12.12.2016

Relacja audio: Bluźnierstwo/obraza uczuć religijnych – dyskusja z cyklu "Między religiami"

Czym jest bluźnierstwo - dyskusja z cyklu "Między religiami".
Czym jest bluźnierstwo - dyskusja z cyklu "Między religiami", fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Główną ideą cyklu "Między religiami" jest omawianie współczesnych problemów w odniesieniu do judaizmu, chrześcijaństwa i islamu w ich wzajemnym kontakcie, a także dialogu międzyreligijnego.

Będziemy omawiać między innymi tematy związane z religijnym radykalizmem i ekstremizmem, różnicami i podobieństwami między religiami oraz sposobami niwelowania niechęci między nimi. Cykl prowadzą: filozof, teolog i publicystka Halina Bortnowska, filozof, matematyk i publicysta, Stanisław Krajewski i twórca Szkoły Nauk Sufich Andrzej Saramowicz.

W grudniu ich gościem będzie ojciec Tomasz Dostatni OP - dominikanin, publicysta, duszpasterz inteligencji, rekolekcjonista. Wraz z prowadzącymi będzie się zastanawiała nad oskarżeniami o bluźnierstwo i obrazę uczuć religijnych.

Takie oskarżenia padają czasem z ust polityków, aktywistów, czy duchownych. Piętnowanymi bywają artyści, pisarze, publicyści i intelektualiści. Zastanówmy się więc, czym właściwie jest bluźnierstwo i kiedy możemy mówić o obrazie uczuć religijnych. Kiedy prowokacja jest uzasadniona i co o bluźnierstwie mówią Biblia, Koran i inne święte księgi?

 

„Między religiami” to cykl edukacyjny Muzeum Polin składający się z zajęć dla dorosłych i młodzieży oraz cyklicznych dyskusji. Jego główną ideą jest omawianie współczesnych problemów w odniesieniu do judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, a także dialogu międzyreligijnego. 

10 października, poniedziałek, 18:00, wstęp wolny

 

Patronem medialnym cyklu dyskusji "Między religiami" jest czasopismo WIĘŹ.

Komponent „Oblicza różnorodności” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać zaproszenia na wydarzenia naukowe, popularnonaukowe, spotkania
oraz dyskusje organizowane w Muzeum POLIN, zapraszamy do podawania swojego adresu
poczty elektronicznej (po kliknięciu w link poniżej).

TAK, CHCĘ OTRZYMYWAĆ ZAPROSZENIA >>