Dla dzieci

Brundibár – koncert chóru Boni Pueri. Opera dla dzieci

Na scenie: chór, dyrygent i pianistka.
www.bonipueri.cz

Zapraszamy na występ chłopięcego czeskiego chóru Boni Pueri, który w Galerii Las wykona operę „Brundibar” Hansa Krásy. Ten kompozytor o żydowskim pochodzeniu w czasie wojny trafił do obozu w Terezinie, gdzie próbował organizować dla tamtejszych Żydów życie artystyczne.

Powstała wtedy opera „Brundibar”. Opowiada ona historię dzieci, które chcąc zarobić pieniądze na mleko dla ciężko chorej matki, wychodzą na ulicę i wykonują skromny repertuar artystyczny. Stanowią zagrożenie dla kataryniarza Brundibara, który postanawia zniszczyć konkurencję.

Pierwsze próby opery rozpoczęły się w żydowskim sierocińcu w Pradze w 1941 r. Prapremiera odbyła się zimą 1942 r., kiedy to zarówno kompozytor, jak i scenograf Frantisek Zelenka znajdowali się już w getcie w Theresienstadt. Do lata 1943 r. do getta Niemcy deportowali niemal wszystkie dzieci z praskiego sierocińca.

Hans Krasa odtworzył z pamięci zapis nutowy utworów, przystosowując go do instrumentów, z których mógł skorzystać w izolowanym przez Niemców getcie. Terezińska premiera opery odbyła się 23 września 1943 r. Scenografię raz jeszcze przygotował Frantisek Zelenka, a autorką choreografii była Camilla Rosenbaum. Przedstawienie zagrano w getcie Theresienstadt aż 55 razy. 

Założony w 1982 roku chór Boni Pueri to jeden z najbardziej znanych europejskich chórów chłopięcych. 

Współorganizatorem koncertu jest Czeskie Centrum w Warszawie.22 czerwca, godz. 19.00, galeria las. Bilety w cenie 10 zł są dostępne w sprzedaży internetowej. Dla dzieci do lat 12 wstęp bezpłatny. Czas trwania: 45 minut.