Kultura

21.04.2013

Cele akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile

Celem akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, jest przypomnienie warszawiakom oraz mieszkańcom innych polskich miast mało znanej karty w historii stolicy – Powstania w Getcie Warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r.


Marek Edelman, jeden z przywódców Powstania, co roku składał w miejscach pamięci związanych z zagładą Żydów bukiet żółtych kwiatów; często właśnie żonkili. Kwiaty te symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica Powstania. Odwołując się do tego prostego, a zarazem wyrazistego symbolu, w dniach 19-21 kwietnia kilkuset wolontariuszy rozda na ulicach Warszawy i innych miejscowości papierowe żonkile-znaczki, przybliżając przechodniom historię Powstania w Getcie Warszawskim oraz zachęcając ich, aby przypięli kwiaty do ubrań na znak pamięci.

Partnerami akcji są: Gmina Wyszków, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. Projekt wspierają: polskie placówki dyplomatyczne w USA i Izraelu, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, IPN Szczecin, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

13.04.2013