Film
30.11.2017

Ceremonia zamknięcia 15. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej

Ben-Gurion on the set of the 1968 Interview, Photo: Courtesy of David Marks
Ben-Gurion on the set of the 1968 Interview, Photo: Courtesy of David Marks

W najbliższy czwartek w naszym muzeum odbędzie się ceremonia zamknięcia 15. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej, połączona z polską premierą filmu "BEN-GURION, EPILOG" (Ben-Gurion, Epilogue, reż. Yariv Mozer).


30 listopada (czwartek), godz. 20.00, wstęp wolny

Odnaleziony i zmontowany po latach wywiad z Davidem Ben-Gurionem, urodzonym w Płońsku ojcem założycielem państwa Izrael, to wynik niezwykłego spotkania z młodym brytyjskim dziennikarzem. Doszło do niego w 1968 roku, w czasie, gdy Ben-Gurion odsunął się od polityki i zamieszkał na pustyni Negew. W trakcie rozmowy, z charakterystycznym dla siebie błyskotliwym poczuciem humoru, rozlicza się z przeszłością, dzieląc się refleksjami na temat władzy i życia osobistego.

Film daje unikalny wgląd w niezwykłą osobowość jednego z najważniejszych polityków współczesności, ujawnia kulisy jego decyzji i kreśli zaskakująco trafną wizję przyszłości Izraela.

Język: angielski, hebrajski. Napisy: angielskie, polskie

Film zdobył izraelskiego Oscara – Ophira 2017 za Najlepszy Dokument. Był pokazywanego w tym roku również na Toronto Jewish Film Festival, Boston Jewish Film Festival i UK Jewish Film Festival.