Spotkanie

Cisi bohaterowie, żywa pamięć – spotkanie i pokaz filmu „Akta Grüningera”

fot. kadr z filmu „Akta Grüningera”

Muzeum POLIN zaprasza na pokaz austriacko-szwajcarskiego filmu „Akta Grüningera” (reż. Alain Gsponer, 2014, fab., 90 min), który opowiada o wydarzeniach 1938 roku, kiedy Szwajcaria zamknęła granice przed Żydami uciekającymi z Niemiec i Austrii. Film przedstawia losy Paula Grüningera, komendanta policji z St. Gallen, który pomagał Żydom zostać w Szwajcarii, wystawiając im fałszywe dokumenty. 

Podczas spotkania po filmie zostaną ukazane różne perspektywy postrzegania kwestii ratowania Żydów w trakcie II wojny światowej. Odwołamy się do doświadczeń zdobytych w Amsterdamie, Berlinie, Warszawie, Budapeszcie oraz w Hohenems niedaleko granicy austriacko-szwajcarskiej. Spotkanie odbędzie się w języku polskim.

Podczas spotkania zostanie zaprezentowana również strona internetowa, która powstała we współpracy z zagranicznymi partnerami: Stichting Castrum Peregrini (Holandia), Joods Historisch Museum (Holandia), Judisches Museum Hohenems (Austria), Gedenkstatte Stille Helden in der Stiftung Gedenkstatte Deutscher Widerstand (Niemcy) oraz MAROM Klub Egyesület (Węgry). Adres strony internetowej: http://silentheroes.eu/

W ciągu ostatnich dwóch lat Muzeum POLIN było zaangażowane w międzynarodowy projekt „Cisi bohaterowie, żywa pamięć” dotyczący pamięci o ukrywających się Żydach i osobach, które im pomagały. Projekt pokazał, że w Europie jest wiele sposób rozumienia terminu „cisi bohaterowie” i wiele różnic w postrzeganiu roli ratujących.

Projekt „Cisi bohaterowie, żywa pamięć. Ukrywanie Żydów w czasie drugiej wojny światowej jako kwestia będąca wyzwaniem dla aktywnego uczenia się dorosłych” realizowany jest w od sierpnia 2013 do lipca 2015 dzięki wsparciu finansowemu Komisji Europejskiej w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie”.

4 lipca, godz. 16.30, wstęp wolny.