Kultura

19.06.2013 19:00

Cykl Życie po Zagładzie. „Unzere Kinder”

Fot. Materiały prasowe

Cykl „Życie po Zagładzie” zestawia ze sobą dwa filmy opowiadające o dzieciach osieroconych w wyniku Zagłady: „Unzere Kinder” Natana Grossa oraz „Moje sto dzieci" (My 100 Children) Amalii Margolin i Oshry Schwartz. Są to filmy składające się na obraz zrujnowanego żydowskiego świata w Polsce tuż po wojnie. Ukazują ów świat z perspektywy dzieci i portretując nie tylko ich traumę, ale także to, co pozwoliło im przeżyć.

„Unzere Kinder” („Nasze dzieci”), powstał w 1948 roku, miał wskrzesić niedający się już usłyszeć na polskich ulicach język jidysz, a okazał się być ostatnim filmem nakręconym w Polsce w tym języku. Akcja rozgrywa się w sierocińcu dla dzieci żydowskich w Helenówku pod Łodzią. Para komików, którzy przeżyli wojnę w ZSRR (w tej roli słynny przedwojenny duet – Szymon Dżigan i Izrael Szumacher), przedstawia sztukę na temat getta mającą niewiele wspólnego z rzeczywistością. Dzieci, które przeżyły koszmar okupacji domagają się przerwania występu. To z ich ust aktorzy usłyszą prawdziwe historie z getta opowiedziane w poruszający sposób. Tym bardziej poruszający, że w role dziecięcych aktorów wcielili się wychowankowie sierocińca, a historie przez nich opowiadane oparte były na ich własnych przeżyciach wojennych.

Projekcja będzie niezwykłą okazją do spotkania z Shimonem Redlichem, który jako dziecko wystąpił w filmie i miał okazję współpracować z Natanem Grossem – ważnym polsko-żydowskim twórcą i historykiem filmu żydowskiego w Polsce. Wygłosi on wstęp historyczny do filmu, a po projekcji weźmie udział w dyskusji z publicznością. Będzie można również zdobyć podpis autora w jego książce „Razem czy osobno. Polacy, Żydzi i Ukraińcy w Brzeżanach, 1919-1945”

Czas trwania: 78 min.

Bilety – 5 zł.

13.05.2013