Dyskusja
8.11.2017

Relacja audio: Człowiek przyszłości - dyskusja z cyklu "Wyzwania XXI wieku"

Popiersia manekinów.
fot. flickr

W pierwszej dyskusji nowego cyklu poruszymy najbardziej ważkie dylematy etyczne. Czy teorie eugeniczne należą do przeszłości? W jakiej postaci przejawiają się dziś marzenia o naprawie ludzkiego gatunku? Jakie szanse i jakie zagrożenia niesie współczesna nauka? 

Zastanowimy się również nad przyszłością pojęcia rasy oraz konsekwencjami współczesnych zjawisk rasowych dla gatunku ludzkiego. Czy w epoce globalizacji i wędrówki ludów odchodzi ono w niebyt? Czy w przyszłości będzie można mówić o rasie?

Dyskusja będzie również pretekstem do rozważań nad tendencjami do stworzenia „człowieka idealnego”. Czy świat z ludźmi pięknymi, zdrowymi i mądrymi będzie lepszy ? Czy wolny wybór będzie jeszcze możliwy? Czy będziemy mogli decydować jakiego człowieka urodzimy a jakiego nie? Jaką cenę, jaką wartość będzie miało życie?

W rozmowie udział wezmą: prof. Magdalena Fikus - biochemik z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Zbigniew Szawarski - przewodniczący Komitetu Bioetyki Polskiej Akademii Nauk oraz dr hab. Magdalena Gawin – historyczka, autorka tekstów o eugenice.

Dyskusję poprowadzi Anna Wacławik-Orpik z Radia Tok FM.

Dyskusja w kontekście wystawy "Krew. Łączy i dzieli".

Cykl dyskusji „Wyzwania XXI wieku” to debaty analizujące lokalne i globalne problemy cywilizacyjne w kontekście historycznym i społecznym. Poprzez refleksję na temat ich przyczyn i możliwych skutków zwiększamy świadomość i odpowiedzialność współczesnego społeczeństwa.

 

PATRONAT MEDIALNY

 

Mecenas

 

Współorganizator