Film
19.04.2022 - online

Czy w getcie była miłość?

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich / M. Jaźwiecki

Franciszek Bojańczyk opowie o relacji Marka Edelmana i Aliny Margoli-Edelman, Poli Lifszyc, Geli Seksztajn i Izraela Lichtensztajna. 

  • 19 kwietnia (wtorek), godz. 10.00
  • Facebook, YouTube Muzeum POLIN >>
  • Scenariusz i prowadzenie: Franciszek Bojańczyk, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

Tematem przewodnim tegorocznej edycji akcji Żonkile jest miłość. To ona w trudnych chwilach pozwalała zachować godność, człowieczeństwo, a niekiedy nawet życie. Czasy wojny, a szczególnie powstania, kiedy getto płonęło, to moment, kiedy życie mówi "sprawdzam", weryfikując siłę więzi międzyludzkich. To właśnie miłość, słowo, które nierzadko traktuje się z przymrużeniem oka, zarzucając mu naiwność, stoi za bohaterskimi czynami, dając determinację i siłę do działania.  

W tym roku chcemy szczególnie przyjrzeć się właśnie tej emocjonalnej motywacji, która skłania ludzi do heroicznych czynów. Powiemy o relacji Marka Edelmana i Aliny Margolis-Edelman, a także jej poświęceniu wobec dzieci, dla których los okazał się szczególnie surowy. Opowiemy także o Poli Lifszyc – to ona pobiegła za swoją matką, pędzoną na Umschlagplatz, żeby zginąć razem z nią.

Franciszek Bojańczyk studiował historię i hebraistykę w Warszawie, Pradze i Tel-Awiwie. Jako przewodnik i pilot oprowadzał po Izraelu, Skandynawii i USA. Współpracował m.in. z Muzeum POLIN, Fundacją Taubego i Forum Dialogu, a obecnie kieruje działem projektów kulturalnych i komunikacji w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma.