Spotkanie

16.05.2019

Czym jest modlitwa? - spotkanie i dyskusja z cyklu Żydowskie ABC

Czym jest modlitwa? – spotkanie i dyskusja z cyklu Żydowskie ABC, Muzeum POLIN
Chabad Lubavitch Hassid,lay Tefillin with Israeli backpacker, at the Chabad house in Pushkar, India, CC GNU Free Documentation License

Co to znaczy modlić się po żydowsku? Czy wszyscy Żydzi modlą się tak samo? Zapraszamy na spotkanie wokół podstawowych pojęć z zakresu judaizmu i kultury żydowskiej.

16 maja (czwartek), godz. 18.00, wstęp wolny

Jakie są główne modlitwy w judaizmie? Na czym polega obowiązek trzykrotnej codziennej modlitwy? Odpowiedzi poznamy podczas Żydowskiego ABC. Rabinka Małgorzata Kordowicz oraz rabin Oriel Zaretsky z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie wraz z Piotrem Kowalikiem z Muzeum POLIN wyjaśnią zasady oraz formy modlitwy żydowskiej.

Rabinka Małgorzata Kordowicz – absolwentka Wydziału Hebraistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Lektorka języka hebrajskiego na polskich uczelniach i redaktorka polsko-żydowskich periodyków. Jej polsko-hebrajski modlitewnik dla dzieci to pierwszy żydowski modlitewnik, który ukazał się drukiem w Polsce od czasu II wojny światowej.

W 2016 roku ukończyła studia w Żydowskim Seminarium Teologicznym (JTS) w Nowym Jorku i, jako pierwsza Polka, została rabinką.

Piotr Kowalik – absolwent Wydziału Historyczno-Filozoficznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Studiów Podyplomowych Edukacji Wczesnoszkolnej na Uniwersytecie Warszawskim. Współtwórca żydowskich Szkół Lauder-Morasha w Warszawie, wieloletni nauczyciel i zastępca dyrektora ds. programu żydowskiego tych placówek.

Autor programów szkolnych i podręczników do nauczania kultury i historii żydowskiej. Główny specjalista ds. judaistyki i metodyki w Muzeum POLIN.

Rabin Oriel Zaretsky – absolwent Jeshivat ha-Hesder Yerucham, uczelni talmudycznej otwartej w 1993 roku w mieście Jerucham na pustyni Negew. W latach 2016-2017, przygotowując się do pracy w Diasporze, ukończył szkolenia: Instytut Straus-Amiel, Ohr Torah Stone, Ner le-Elef. Rabin Zaretsky jest także chazanem; prowadził modlitwy świąteczne w gminach żydowskich w Meksyku i Kostaryce.

 

08.04.2019