Spotkanie
16.05.2019

Relacja audio: Czym jest modlitwa? - cykl Żydowskie ABC

Czym jest modlitwa? – spotkanie i dyskusja z cyklu Żydowskie ABC, Muzeum POLIN
Chabad Lubavitch Hassid,lay Tefillin with Israeli backpacker, at the Chabad house in Pushkar, India, CC GNU Free Documentation License

Co to znaczy modlić się po żydowsku? Czy wszyscy Żydzi modlą się tak samo? Zapraszamy na spotkanie wokół podstawowych pojęć z zakresu judaizmu i kultury żydowskiej.

Wysłuchaj nagrania ze spotkania (16.05.2019):

 

Jakie są główne modlitwy w judaizmie? Na czym polega obowiązek trzykrotnej codziennej modlitwy? Odpowiedzi poznamy podczas Żydowskiego ABC. Rabinka Małgorzata Kordowicz oraz rabin Joshua Ellis z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie wraz z Piotrem Kowalikiem z Muzeum POLIN wyjaśnią zasady oraz formy modlitwy żydowskiej.

Rabinka Małgorzata Kordowicz – absolwentka Wydziału Hebraistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Lektorka języka hebrajskiego na polskich uczelniach i redaktorka polsko-żydowskich periodyków. Jej polsko-hebrajski modlitewnik dla dzieci to pierwszy żydowski modlitewnik, który ukazał się drukiem w Polsce od czasu II wojny światowej.

W 2016 roku ukończyła studia w Żydowskim Seminarium Teologicznym (JTS) w Nowym Jorku i, jako pierwsza Polka, została rabinką.

Piotr Kowalik – absolwent Wydziału Historyczno-Filozoficznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Studiów Podyplomowych Edukacji Wczesnoszkolnej na Uniwersytecie Warszawskim. Współtwórca żydowskich Szkół Lauder-Morasha w Warszawie, wieloletni nauczyciel i zastępca dyrektora ds. programu żydowskiego tych placówek.

Autor programów szkolnych i podręczników do nauczania kultury i historii żydowskiej. Główny specjalista ds. judaistyki i metodyki w Muzeum POLIN.

Joshua Ellis – amerykański rabin pracujący w Polsce, w latach 2010−2015 naczelny rabin Górnego Śląska oraz rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, od 2015 rabin pomocniczy Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Posiada uprawnienia szojcheta.