Spotkanie

13.06.2019

Czym są święta rolnicze w kulturze żydowskiej? - spotkanie i dyskusja z cyklu Żydowskie ABC

Spotkanie i dyskusja poświęcone żydowskim świętom związanym z cyklem rolniczym oraz dawnym i współczesnym sposobom ich kultywowania.

13 czerwca (czwartek), godz. 18.00, wstęp wolny, Sala Pomnikowa

Latem świat żydowski obchodzi Święto Szawuot. To jedno z kilku wielkich dorocznych świąt ściśle związanych z cyklem rolniczym w Ziemi Izraela. Jakie są jeszcze inne święta tego rodzaju? Kiedy wypadają? Jak wyglądały ich obchody w przeszłości, a jak są świętowane teraz? 

Monika Krajewska i Nili Amit przybliżą nam ich dawne i współczesne sposoby kultywowania.

Dyskusję wokół podstawowych pojęć judaizmu i kultury żydowskiej prowadzi Piotr Kowalik z Muzeum POLIN


Monika Krajewska - artystka i edukatorka. Autorka albumów fotograficznych o cmentarzach żydowskich i publikacji o symbolice płaskorzeźb na macewach. Tworzy wycinanki i kolaże inspirowane dawną żydowską wycinanką,  symbolami i tekstami judaizmu. Prowadzi warsztaty i wykłady ukazujące tradycję żydowską przez pryzmat sztuki. Jej prace – fotogramy, frotaże i wycinanki – znajdują się w zbiorach prywatnych, synagogach i muzeach. Jej fotogramy są eksponowane m.in. w Muzeum POLIN.

Nili Amit –  absolwentka Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Odbyła służbę wojskową w kibucu na wybrzeżu Morza Martwego. Pracowała na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Prowadzi zajęcie na temat kultury Izraela m.in. na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego czy Collegium Civitas. W Muzeum POLIN zajmuje się współpracą z instytucjami z Izraela. Organizuje konferencje, projekty edukacyjne dla młodzieży polskiej i izraelskiej czy szkolenia dla izraelskich przewodników. Jest autorką biograficznej książki „A miałam być księżniczką z bajki”, której część poświęcona jest doświadczeniu życia w kibucu.

 

 

07.05.2019