Spotkanie
17.05.2023

Czytelnia POLIN: Agata Tuszyńska "Czarna torebka"

Okładka książki "Czarna torebka". Ktoś trzyma przy sobie czarną torebkę. Na środku imię i nazwisko autorki oraz tytuł książki.
fot. materiały prasowe

Zapraszamy na rozmowę na temat książki pt. "Czarna torebka". Z Agatą Tuszyńską rozmawiać będzie Anna Sańczuk. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Osnova.

  • 17 maja 2023 (środa), godz. 18.00
  • spotkanie stacjonarne
  • dyskusja w języku polskim

Krótka opowieść o spadku po babce Deli – czarnej torebce w kształcie koperty. Z torebką Dela Goldstein razem z córką Halinką wychodzi z getta. Do wyjścia namówił ją szwagier – Polak, który pomógł im się wydostać. Po drugiej stronie murów getta Dela Goldstein staje się Zofią Zmiałowską, nowego życiorysu uczy się na pamięć.

Tuszyńska odtwarza lata wojenne swojej babki na podstawie rzeczy znajdujących się w torebce, która jakimś cudem ocalała (babka Dela zginęła pod sam koniec wojny). A w torebce są: obrazek Jezusa, metryka chrztu, kalendarzyk terminowy na rok 1941 z notatkami zapisanymi różnymi kolorami, z adresami, głównie żoliborskimi – tam Dela mieszkała przed wojną, przepisy na polskie dania, listy, znaczki z Hitlerem, kartka z tekstem polskiej piosenki. Wszystko to barwy ochronne, żydowski niezbędnik z kompletem ratunkowych rekwizytów – jak pisze autorka.

Osobista historia rodzinna będzie zilustrowana zdjęciami przedmiotów z torebki.

Agata Tuszyńska – pisarka, poetka i reportażystka. Autorka m.in. książek o Izaaku Baszewisie Singerze, Irenie Krzywickiej, Wierze Gran i Romainie Garym.

Anna Sańczuk – dziennikarka, historyczka sztuki, współautorka programów telewizyjnych poświęconych szeroko pojętej kulturze – od literatury po sztuki wizualne.