Spotkanie
18.09.2019

Relacja audio: Ari Folman, David Polonsky "Dziennik Anny Frank" - Czytelnia POLIN

Spotkanie z Ari Folmanem – jednym z autorów graficznej adaptacji światowego klasyka literatury, jakim jest "Dziennik Anne Frank". Spotkanie prowadził Michał Nogaś.

Wysłuchaj nagrania ze spotkania (18.09.2019):

 

W 2017 roku fundacja Anne Frank Fonds z siedzibą w Bazylei zaprosiła Ariego Folmana i Davida Polonsky’ego – wybitnych twórców nominowanych do Oscara za film „Walc z Baszirem” – do stworzenia nowej adaptacji "Dziennika Anne Frank". Tekst został oparty na wydaniu Dziennika w opracowaniu Mirjam Pressler, przy czym w wielu miejscach znalazły się w nim oryginalne fragmenty lub bezpośrednie nawiązania. Ilustracje Polonsky’ego dopełniają całości dzieła przepiękną kreską i kolorem.

W "Dzienniku Anne Frank" Folman błyskotliwie połączył oryginalny tekst z fikcyjnymi dialogami, a David Polonsky zilustrował go zdecydowaną kreską i wyraźną kolorystyką, wskazując nowe perspektywy odczytania tekstu Anne Frank. Z kolei przystępna i niebywale atrakcyjna forma otwiera dostęp do nowych czytelników. Obaj artyści starali się podkreślić poczucie humoru Frank, jej umiejętność spojrzenia w głąb drugiego człowieka i nietuzinkową interpretację sytuacji, w jakiej się znalazła czternastoletnia wówczas dziewczyna.

Graficzna wersja "Dziennika Anne Frank" już stała się głośna, jest porównywany m.in. do kultowego Mausa Arta Spiegelmanna i doczekała się już wielu wydań zagranicznych, w tym angielskiej, francuskiego i niemieckiego.

Książka ukazała się w czerwcu br. nakładem Wydawnictwa STAPIS.