Spotkanie
20.03.2024

Czytelnia POLIN: Cezary Harasimowicz "Bieta"

okładka książki "Bieta"
fot. Materiały prasowe

W drugiej marcowej Czytelni POLIN zapraszamy na rozmowę na temat książki zatytułowanej "Bieta". Z autorem książki Cezarym Harasimowiczem i jej bohaterką Elżbietą Ficowską rozmawiać będzie Remigiusz Grzela. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Lira.

  • 20 marca 2024 (środa), godz. 18:00
  • Spotkanie w holu głównym Muzeum POLIN
  • Dyskusja w języku polskim

Uratowana z warszawskiego getta – najmłodsze dziecko ocalone dzięki Irenie Sendlerowej. Córka dwóch matek, żydowskiej i polskiej. Z wykształcenia – pedagog, z wyboru – dusza rogata. Żona poety, Jerzego Ficowskiego. Działaczka antykomunistycznej opozycji. W wolnej Polsce doradczyni i rzeczniczka prasowa ministra Jacka Kuronia.

Oto niepokorna Elżbieta Ficowska, sportretowana w książce Cezarego Harasimowicza, który ze swoją bohaterką odbył wiele pasjonujących rozmów. "Bieta" nie jest jednak biografią. "Bieta" jest powieścią. Powieścią czułą, choć nieckliwą; dramatyczną, ale i dowcipną. Powieścią o kobiecie, w której losie lub przeznaczeniu, jak zwał tak zwał, odciska się historia narodów na wieki ze sobą związanych, żydowskiego i polskiego.

"To miłość ocaliła żydowską dziewczynkę z mroku zagłady. Doznała jej w obfitości i dzieli się nią przez całe życie. Także w tej książce, którą się czyta ze łzami w oczach, ale i z uśmiechem. Brawo czuły autor! Brawo bohaterka z piekła rodem!"

Agata Tuszyńska


Czytaj więcej w portalu Polscy Sprawiedliwi:

Cezary Harasimowicz – pisarz, scenarzysta, dramaturg. Autor scenariuszy, według których powstało kilkanaście filmów i seriali (m.in.: "300 mil do nieba", "Bandyta", "Ekstradycja 3", "Daleko od okna", "Przeprowadzki", "Żyć nie umierać"). Autor kilkunastu powieści (m.in.: "Saga czyli filiżanka, której nie ma", "Mirabelka", "Była sobie miłość", "Tajemnica Iny", "Adam", "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej"). Laureat wielu nagród, w tym Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i amerykańskiej nagrody Hartley-Merrill Award.

Elżbieta Ficowska – urodziła się w getcie warszawskim jako Elżbieta Koppel, córka Josela i Heni z domu Rochman. Z inicjatywy Ireny Sendlerowej jako półroczne niemowlę została przewieziona na aryjską stronę w drewnianej skrzynce, ukrytej na wozie pełnym cegieł. Jej "metryką" jest srebrna łyżeczka, z wygrawerowanym imieniem i datą urodzenia. Jej matka zginęła 3 listopada 1943 r. w obozie w Poniatowej wraz ze wszystkimi więźniami tego obozu. Ojciec zginął ponad rok wcześniej na warszawskim Umschlagplatzu – zastrzelony na peronie w chwili, gdy odmówił wejścia do wagonu. Została adoptowana i wychowana przez Stanisławę Bussoldową, położną współpracującą z Żegotą i osobiście z Sendlerową. Wówczas została również ochrzczona w obrządku rzymskokatolickim. O swoim pochodzeniu dowiedziała się przypadkiem jako 17-letnia uczennica. Ukończyła studia na Wydziale Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego.

Remigiusz Grzela – prozaik, poeta i dramaturg. Współpracował z Teatrem Polonia Krystyny Jandy. Był kierownikiem literackim Teatru Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego. Jest kierownikiem literackim Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich i  kierownikiem literackim Festiwalu Warszawa Singera. Jest autorem blisko 20 książek, ostatnia to "Trzy życia Ireny Gelblum", opowieść o łączniczce Żydowskiej Organizacji Bojowej. Jest laureatem m.in. Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa. W 2017 roku Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej przyznało mu honorowy medal "Powstanie w Getcie Warszawskim" za "kultywowanie pamięci o oporze i walce Żydów z faszyzmem niemieckim podczas II wojny światowej, zwalczanie przejawów dyskryminacji rasowej, ksenofobii i antysemityzmu oraz upowszechnianie wiedzy o kulturze i historii Żydów".