Relacja audio: Czytajmy wspomnienia. Seria: Żydzi. Polska. Autobiografia - Czytelnia POLIN
Uroczysta inauguracja serii wydawniczej "Żydzi. Polska. Autobiografia". Spotkanie jest prezentacją pierwszych tomów serii - wspomnień Jezechiela Kotika i Ludwiga Kalischa - i odbywa się w ramach cyklu Czytelnia POLIN. Na spotkanie zapraszają Katedra Judaistyki im. T. Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum POLIN i Wydawnictwo PWN.
Wysłuchaj nagrania ze spotkania (5.06.2019):
W serii ukażą się najważniejsze żydowskie teksty wspomnieniowe z ziem polskich. Tłumaczone z języka hebrajskiego, jidysz, rosyjskiego, niemieckiego bądź napisane po polsku dzienniki, pamiętniki, wspomnienia stanowią niemal nieznane źródła do dziejów społecznych, badań kultury, obyczaju i religii naszego obszaru.
Seria obejmuje teksty powstałe od XVII do XX w., reprezentatywne dla rozmaitych grup społeczno-kulturowych, z uwzględnieniem perspektywy kobiecej i męskiej.
W spotkaniu wezmą udział:
- tłumacze tomów - dr Agata Reibach i dr Marcin Błaszkowski,
- redaktorka serii - dr hab. Joanna Lisek,
- kierownik projektu - prof. Marcin Wodziński.
Spotkanie poprowadzi dr Michał Trębacz.
Spotkanie odbędzie się w Muzeum POLIN. Prosimy o punktualne przybycie. Ze względu na przepisy pożarowe, po wyczerpaniu miejsc siedzących wejście na wydarzenie nie będzie możliwe. Nie ma możliwości zajmowania miejsc dla osób, których nie ma na sali.
Partnerem projektu jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu Rozwoju Humanistyki.
Ludwig Kalisch "Obrazki z moich lat chłopięcych"
"Współcześni nie upletli dla mnie wieńców, a potomni nie będą o mnie wiedzieć więcej, niż ja wiem o nich" – napisał w Obrazkach z moich lat chłopięcych Ludwig Kalisch. Pisarz urodził się w Lesznie w 1814 r. i pierwsze lata życia spędził w tradycyjnej gminie żydowskiej. Następnie pobierał nauki w Głogowie, losy zawiodły go do Berlina, Moguncji i Londynu. Ostatecznie osiadł w Paryżu, gdzie zmarł w 1882 r.
We Francji spotykał się z wieloma twórcami kultury, takimi jak Heinrich Heine czy Jacques Offenbach. Pisał o kankanie na długo przed tym, zanim Offenbach stworzył operetkę Orfeusz w piekle. Właśnie Kalisch przełożył na niemiecki libretto tego dzieła – premiera przedstawienia w jego tłumaczeniu odbyła się we Wrocławiu w 1859 r.
"Obrazki z moich lat chłopięcych" są pamiętnikiem społeczności Żydów z Leszna, lecz ze względu na swój uniwersalizujący charakter wykraczają poza te granice. Narracja przypomina gawędę o kraju dzieciństwa, upamiętniającą wiele miejsc z miasta rodzinnego. Autor pisze też o kondycji Żydów w ówczesnym Lesznie, co ma aspekt ideologiczny i publicystyczny.
"Obrazki…" opublikowane w języku niemieckim w 1872 r. nie były nigdy wznawiane ani poddawane analizie literackiej. Polski przekład jest drugim wydaniem tej książki i być może zaprzeczy domniemaniom autora o ulotności jego dzieła.
Jecheskiel Kotik "Moje wspomnienia. Tom I"
"To nie jest zwykła książka – toż to skarb, ogród, rajski ogród pełen kwiatów i ptasiego śpiewu" – tak z uznaniem ipodziwem pisał o pierwszym tomie wspomnień Jecheskiela Kotika czołowy żydowski pisarz XX wieku Szolem Alejchem. Historia barwnych postaci klanu Kotików jest dla autora pretekstem do opowieści o rodzinnym miasteczku, Kamieńcu Podolskim, o zachowanych w pamięci minionych czasach iludziach.
W Kamieńcu Podolskim jak w soczewce skupiły sie niemal wszystkie procesy zmieniające żydowskie życie, przebiegające podobnie w setkach innych miast i miasteczek w całej Europie Wschodniej. Wspomnienia są także unikatowym źródłem wiedzy o historii Żydów i innych grup społecznych w XIX wieku.