Spotkanie
4.02.2019

Relacja audio: Historyczny atlas chasydyzmu - Czytelnia POLIN

Historyczny atlas chasydyzmu
fot. Princeton University Press

Czy to prawda, że chasydyzm podbił całą Europę Wschodnią już w XVIII wieku? Jakie były granice chasydzkich wpływów? Jak, kiedy i dlaczego się zmieniały? Kiedy skończył się złoty wiek chasydyzmu i jak odrodził się po Holokauście? Na te i inne pytania dotyczące geografii chasydyzmu, jednego z najważniejszych żydowskich ruchów religijnych, odpowiadał autor atlasu prof. Marcin Wodziński. Spotkanie poprowadził Adam Szostkiewicz.

Wysłuchaj nagrania ze spotkania (4.02.2019):

"Historyczny atlas chasydyzmu" autorstwa Marcina Wodzińskiego z kartografią w opracowaniu Waldemara Spallka, to pierwsza kartograficzna interpretacja jednego z najważniejszych ruchów religijnych nowoczesnej Europy oraz współczesnego Izraela i Ameryki Północnej.

W dziewięciu rozdziałach atlas omawia powstanie i ekspansję chasydyzmu, jego formy instytucjonalne (dynastie, dwory, domy modlitwy), emigracje, kryzys dwóch wojen światowych i Holokaustu, odrodzenie po 1945 roku, aż po współczesny rozkwit. 74 wielkoformatowe mapy, 98 ilustracji, wykresy i tabele prezentują w atrakcyjnej wizualnie, łatwej do przyswojenia formie historię chasydyzmu, w tym jego wymiar przestrzenny, fizyczny i wizualny, dotychczas zupełnie nieznany. Co więcej, atlas ukazuje znaczące zależności między aspektem przestrzennym a duchowością ruchu: chasydyzm jest warunkowany geograficznie nie tylko w swej organizacji społecznej czy politycznej, ale także w życiu duchowym, typie przywództwa religijnego czy artykulacji kulturowej.

Atlas poszerza zrozumienie chasydyzmu na trzy ważne sposoby. Po pierwsze, proponuje perspektywę egalitarną, zainteresowaną nie tylko przywódcami, ale również tysiącami ich wyznawców mieszkającymi daleko od religijnych centrów. Po drugie, atlas przedstawia chasydyzm w jego historycznej całości od początków w XVIII wieku do dziś. Po trzecie, odpowiadając na wyzwania humanistyki cyfrowej, wykorzystuje zróżnicowany zbiór jakościowych, ale przede wszystkim ilościowych danych o zróżnicowanym pochodzeniu, w tym obszernych baz danych historycznych i współczesnych metod pracy kartograficznej.

 

"Niesamowita praca! Jestem zdumiona, jak użycie przestrzennej formy narracji - map - dopowiada inną, nową, rewolucyjną czasem perspektywę. Ta praca jest właśnie taka - rewolucyjna".

- Olga Tokarczuk

 

"Książka Wodzińskiego pokazuje, że zdjęcie jest warte tysiąc słów, a mapa miliony. Jest to najbogatsza i najbardziej aktualna ilustrowana historia całego procesu powstawania, wzrostu, cierpienia, zdziesiątkowania w Holokauście, a następnie zaskakującej odnowy chasydyzmu we współczesnym świecie. Lektura obowiązkowa dla zrozumienia tego najważniejszego aspektu judaizmu".

- Profesor Moshe Idel, najbardziej dziś znany badacz żydowskich ruchów mistycznych

 

"Pionierska, fascynująca i urzekająca praca" 

- Profesor Zvi Gitelman, wybitny amerykański socjolog