Spotkanie
16.12.2018

Relacja audio: Jak ciężko być królem - Czytelnia POLIN

"Jak ciężko być królem" to książka, która powstała w oparciu o wybrane fragmenty "Króla Maciusia Pierwszego" autorstwa Janusza Korczaka, ze znakomitą interpretacją wizualną Iwony Chmielewskiej.

Wysłuchaj nagrania ze spotkania (16.12.2018):

Korczak podkreślał, że pamięć "o wewnętrznym dziecku w sobie" pozwala zachować świeżość i czystość spojrzenia na świat, dzieci zaś uważał za pełnoprawnych obywateli i uczestników życia społecznego. Chciał, aby wierzyły w siebie i wiedziały, że "nie można zostawiać świata takim, jaki jest". Ta książka ma o tym przypomnieć. To niezwykła lektura zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Czy łatwo jest rządzić? Po co, jak i dla kogo się to robi? Jak urządzić państwo, żeby ludzie byli w nim szczęśliwi? - to pytania, na które próbuje znaleźć odpowiedź bohater książki Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy. Pisząc przed laty tę powieść, Korczak wspólnie z dziećmi zastanawiał się nad trudami i odpowiedzialnością związanymi ze sprawowaniem władzy.

Z autorką ilustracji Iwoną Chmielewską oraz kuratorkami wystawy "W Polsce króla Maciusia" Tamarą Sztyma i Anna Czerwińską, rozmawiać będzie Jarosław Borowiec z Wydawnictwa  WOLNO.

Wydawcy: Wydawnictwo Wolno, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN