Spotkanie
29.03.2023

Czytelnia POLIN: Janka Kaempfer Louis "Adieu Varsovie"

Okładka książki Janki Kaempfer Louis "Adieu Varsovie" - na zdjęciu tańcząca para.
fot. materiały prasowe

Zapraszamy na rozmowę na temat książki zatytułowanej "Adieu Varsovie". Z Janką Kaempfer Louis rozmawiać będzie Katarzyna Oklińska. Książka ukazała się nakładem FameArt.

  • 29 marca 2023 (środa), godz. 18.00
  • spotkanie w holu głównym
  • dyskusja w języku polskim

"Adieu Varsovie" to wspomnienie o utraconej tożsamości autorstwa córki ocalałych z Zagłady. Opowieść o matce Janki Kaempfer Louis, tajemniczej Irenie Gelblum – bohaterce powstania w getcie warszawskim i powstania warszawskiego lub włoskiej poetce – oraz o Ignacym Waniewiczu – uwiedzionym komunizmem dziennikarzu prasowym i telewizyjnym lub statecznym pobożnym Żydzie.

To autobiograficzna, przepełniona empatią historia o tym, jak antysemityzm pokierował życiem osób żyjących w komunistycznej Polsce. Niezwykle osobista introspekcja w głąb rodziny, której bieg dziejów nie stworzył warunków do prawdziwej bliskości. Surowe świadectwo wystawione Polsce oparte na intymnej rodzinnej opowieści, która staje się kolejną, współczesną wersją mitu Żyda wiecznego tułacza. To historia o tym, jak z dnia na dzień można stać się Innym.

Janka Kaempfer Louis – córka Ireny Gelblum Conti di Mauro oraz Ignacego Waniewicza. Urodziła się w Warszawie. Absolwentka romanistyki, filologii rosyjskiej oraz prawa na Uniwersytecie Genewskim. Dziennikarka prasowa i telewizyjna mediów szwajcarskich, międzynarodowa reporterka. Tłumaczka z języka włoskiego, rosyjskiego i polskiego na francuski. Od 2005 roku sędzia pracy. Administratorka genewskiego stowarzyszenia opiekującego się małoletnimi imigrantami.

Katarzyna Oklińska – dziennikarka Radia Nowy Świat, prezenterka serwisów informacyjnych wydawczyni audycji "W środku dnia" i prowadząca magazyn "Mięta do popkultury", w którym pojawiają się twórcy wszelkiej maści, zabierając nas w nieznane światy.