Spotkanie
6.03.2024

Czytelnia POLIN: "Niusia z listy Schindlera"

Okładka książki "Niusia z Listy Schindlera". Obok motyw z okładki - dziewczynka siedząca na koniu.
fot. Muzeum Krakowa

Wstrząsająca i niezwykła historia jednej z ostatnich żyjących osób uratowanych przez Oskara Schindlera, Niusi Horowitz-Karakulskiej, bohaterki Listy Schindlera Stevena Spielberga, została opisana przez Magdalenę Huzarską-Szumiec w książce "Niusia z listy Schindlera". Spotkanie z autorką książki w Czytelni POLIN poprowadzi Marta Perchuć-Burzyńska.

  • 6 marca 2024 (środa), godz. 18:00
  • Spotkanie w holu głównym Muzeum POLIN
  • Dyskusja w języku polskim

Osobiste wspomnienia Niusi Horowitz-Karakulskiej, spisane przez Magdę Huzarską-Szumiec, przeplatają się w książce z literackim ujęciem losów bohaterki. Magda Huzarska-Szumiec zabiera nas w najmroczniejsze momenty II wojny światowej, ukazując przeżycia Niusi jako dziecka w krakowskim getcie i dwóch obozach koncentracyjnych. Historia Niusi nie pozbawia nas jednak nadziei, jest też opowieścią o cudownym ocaleniu i powrocie do normalnego życia.

"Niusia z Listy Schindlera. Historia ocalenia" to nie tylko świadectwo przeszłości. To również inspirująca opowieść o życiu, które triumfuje nad śmiercią, i o sile ducha, która pozwala przetrwać.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Wielka Litera.

Magdalena Huzarska-Szumiec – jest absolwentką teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako dziennikarka zajmuje się tematyką kulturalną. Publikuje recenzje, rozmowy z twórcami, reportaże na łamach wielu pism oraz portali internetowych. W miesięczniku "Kraków i Świat" prowadzi dział kultury, rekomendując czytelnikom najlepsze książki, spektakle, filmy, koncerty i wystawy. Wydawnictwo Wielka Litera właśnie wydało jej debiutancką książkę "Niusia z listy Schindlera".

Marta Perchuć-Burzyńska – dziennikarka radiowa i telewizyjna. Z wykształcenia romanistka. Związana od lat z Radiem TOK FM, gdzie jest wydawczynią i prezenterką informacji, a także prowadzi audycje Kultura Osobista i Godzina Kultury. Współprowadząca audycję Poczytalni. Autorka telewizyjnego cyklu spotkań z ludźmi kultury "Tamte lata, tamte dni".