Czytelnia POLIN online: "Auschwitz. Pamięć o nieheteronormatywnych ofiarach obozu"

Podczas drugiej styczniowej rozmowy z cyklu Czytelnia POLIN porozmawiamy o książce "Auschwitz. Pamięć o nieheteronormatywnych ofiarach obozu". Spotkanie z autorkami – Joanną Talewicz-Kwiatkowską i Joanną Ostrowską – poprowadzi Anna Wacławik-Orpik. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Nerition.
- 26 stycznia (środa), godz. 19.30
- transmisja na stronie Muzeum POLIN na Facebooku >>
- dyskusja w języku polskim
Oficjalnie paragraf 175 niemieckiego kodeksu karnego penalizował wyłącznie relacje seksualne między mężczyznami. Prześladowanie lesbijek, osób transpłciowych, interpłciowych i biseksualnych odbywało się na podstawie innych przepisów, wymierzonych w osoby uznawane przez reżim za "aspołeczne" czy "kryminalistów".
Pamięć o prześladowaniu mniejszości seksualnych w czasie II wojny światowej jest dziś w Polsce bardzo potrzebna. Brak edukacji historycznej dotyczącej tej grupy ofiar i – szerzej – zapomnianych ofiar nazizmu w istotny sposób wpłynął na homofobiczne nastroje w polskim społeczeństwie.
Joanna Ostrowska – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, studiowała również w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedrze Judaistyki UJ, Gender Studies UW, Zakładzie Hebraistyki UW i PWSFTviT w Łodzi. Wykładowczyni akademicka, krytyczka filmowa, dramaturżka. Zajmuje się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Autorka głośnej książki "Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej" (2018), za którą otrzymała prestiżową nagrodę Mauthausen-Memorial-Forschungspreis oraz "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej" (2021).
Joanna Talewicz-Kwiatkowska – doktor Antropologii Kulturowej, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej. Stypendystka programu Fulbright, stypendystka programu Komisji Europejskiej. Uczestniczka programu Departamentu Stanu USA International Leadership Visitor Program. Uczestniczka Leadership Academy for Poland. Doradca akademicki w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Anna Wacławik-Orpik – dziennikarka radiowa, związana z Radiem TOK FM od 2008 roku. Prowadzi cotygodniowy, autorski program "Wywiad pogłębiony" oraz, we współpracy z Andą Rottenberg, program o sztuce "Andymateria". Zajmuje się tematyką społeczną, psychologią, sztuką. Współpracuje z Gazetą Wyborczą oraz z portalami Tokfm.pl i Gazeta.pl. Jest laureatką dwóch nagród Grand Press w kategorii "Wywiad".