Spotkanie
12.05.2020 - online

Czytelnia POLIN online: Bożena Keff "Strażnicy fatum"

Książka Bożeny Keff "Strażnicy fatum" jest idealnym punktem wyjścia do rozmowy na temat roli ważnych tekstów polskiej literatury. Zapraszamy, do podjęcia tego intelektualnego, a i nierzadko również emocjonalnego, wyzwania. Spotkanie z Bożeną Keff poprowadzi Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna magazynu "Pismo".

Spróbujemy zastanowić się, czy możliwe jest odczytanie na nowo, szukając szpar, przed które może przedrzeć się empatia, ważnych tekstów polskiej kultury? I sprawdzenie co i dlaczego przeoczyły? Może warto zastanowić się, czy powodem nie jest, uświadomiony lub nie, antysemityzm? Uprzedzając niezadane jeszcze pytanie: tak, dziś, wiosną 2020 roku w Polsce wciąż trzeba to robić. Przyglądać się dlaczego jesteśmy tacy, jacy jesteśmy i co nas takimi ukształtowało.

Bożena Keff: poetka, pisarka, literaturoznawczyni, feministka. Jest autorką kilku tomów poetyckich m.in. Nie jest gotowy (2000), Utwór o matce i ojczyźnie (2008), książek eseistycznych Postać z cieniem. Portrety Żydówek w polskiej literaturze (2001) Antysemityzm. Nie zamknięta historia (2013) i zbioru  felietonów Barykady. Kroniki obsesyjne lat 2000–2006 (2006). Współautorka pierwszego w Polsce studium o homofobii Homofobia po polsku (2004).
Dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej NIKE. 


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.