Czytelnia POLIN online: Dawid Szkoła "Bejt znaczy dom"

W kolejnej wirtualnej odsłonie cyklu Czytelnia POLIN zapraszamy na spotkanie Dawidem Szkołą, autorem książki „Bejt znaczy dom”. W tym zbiorze esejów Dawid Szkoła opisuje nie tylko pogranicze polsko-ukraińskie dawniej i dziś, ale skupia się na historii Żydów zamieszkujących te tereny. Jest to zatem opowieść o zapominaniu, sąsiedztwie i wspólnej przeszłości.
- 23 czerwca (wtorek), g. 19:30
- transmisja na Facebooku Muzeum POLIN >>
"Bejt znaczy dom" to zbiór esejów historycznych, literackich i podróżniczych. Dotyczą one twórczości Icchoka Lejbusza Pereca, Szmuela Josefa Agnona, Juliana Stryjkowskiego i Leopolda Buczkowskiego oraz miejsc w których żyli i które opisywali: Buczacz, Brody, Stryj czy Zamość. W książce autor opisuje nie tylko ich losy, ale również wieloetniczną i skomplikowaną historię obszarów, na których się urodzili, jak również dzisiejszy charakter tych galicyjskich miast i miasteczek.
Rozmowę z autorem – Dawidem Szkołą – poprowadzi Eliza Kącka. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Officyna.
Dawid Szkoła – dr filologii polskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, a także współpracuje wrocławską filią Akademii Sztuk Teatralnych. Autor pięciu książek. Ostatnio wydał „Bejt znaczy dom”.
Eliza Kącka – adiunkta na Wydziale Polonistyki UW. Autorka książek naukowych "Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida” a także tomów prozatorskich "Elizje". Członkini Zarządu Głównego TLiAM (Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza), jurorka Nagrody Literackiej Gdynia.