Spotkanie
23.06.2020 - online

Czytelnia POLIN online: Dawid Szkoła "Bejt znaczy dom"

zdjęcie ilustracyjne: okładka książki z literami hebrajskimi oraz napisem: Dawid Szkoła "Bejt znaczy dom"
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

W kolejnej wirtualnej odsłonie cyklu Czytelnia POLIN zapraszamy na spotkanie Dawidem Szkołą, autorem książki „Bejt znaczy dom”. W tym zbiorze esejów Dawid Szkoła opisuje nie tylko pogranicze polsko-ukraińskie dawniej i dziś, ale skupia się na historii Żydów zamieszkujących te tereny. Jest to zatem opowieść o zapominaniu, sąsiedztwie i wspólnej przeszłości.

"Bejt znaczy dom" to zbiór esejów historycznych, literackich i podróżniczych. Dotyczą one twórczości Icchoka Lejbusza Pereca, Szmuela Josefa Agnona, Juliana Stryjkowskiego i Leopolda Buczkowskiego oraz miejsc w których żyli i które opisywali: Buczacz, Brody, Stryj czy Zamość. W książce autor opisuje nie tylko ich losy, ale również wieloetniczną i skomplikowaną historię obszarów, na których się urodzili, jak również dzisiejszy charakter tych galicyjskich miast i miasteczek. 

Rozmowę z autorem – Dawidem Szkołą – poprowadzi Eliza Kącka. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Officyna.

Dawid Szkoła – dr filologii polskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, a także współpracuje wrocławską filią Akademii Sztuk Teatralnych. Autor pięciu książek. Ostatnio wydał „Bejt znaczy dom”.

Eliza Kącka – adiunkta na Wydziale Polonistyki UW. Autorka książek naukowych "Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida” a także tomów prozatorskich "Elizje". Członkini Zarządu Głównego TLiAM (Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza), jurorka Nagrody Literackiej Gdynia.