Spotkanie
30.06.2020 - online

Czytelnia POLIN online: Dlaczego Muranów?

Podczas kolejnego literackiego spotkania z cyklu Czytelnia POLIN w świecie wirtualnym gościć będziemy autorów katalogu i twórców wystawy "Tu Muranów" - Sylwię Chutnik, Kamilę Radecką-Mikulicz, Michała Bilewicza i Jerzego S. Majewskiego. Dyskusję poprowadzi Michał Nogaś.

W pierwszym momencie Muranów mógłby wydawać się miejscem nie wyróżniającym się szczególnie wśród innych warszawskich dzielnic. Jednak w miarę zgłębiania kolejnych warstw jego historii i kultury, okazuje się, że miejsce to kryje w sobie nieoczywiste, wielowątkowe i pasjonujące dzieje. 

Wspólnie z twórcami wystawy "Tu Muranów" i autorami tekstów katalogu, zastanowimy się dlaczego warto Muranów odkryć i poznać. Jak zmieniał się Muranów na przestrzeni czasu? Co czyni Muranów wyjątkowym na tle Warszawy i innych dzielnic, powstałych w europejskich miastach po wojnie?

Dlaczego zdecydowaliśmy się zrobić o nim wystawę, co nas inspirowało i pasjonowało w procesie tworzenia opowieści o Muranowie, patrząc na to miejsce z różnych perspektyw?

Książka powstała jako publikacja towarzysząca wystawie "Tu Muranów" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.