Spotkanie
17.11.2021 - online

Czytelnia POLIN online: Grażyna Bochenek "Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie"

Książką-bohaterką kolejnego spotkania w Czytelni POLIN online będzie "Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie". Z autorką dr Grażyną Bochenek rozmawiać będzie dr Joanna Preizner. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Austeria.

W zbiorowej świadomości historyków kina, filmoznawców i widzów wciąż panuje przekonanie, że Fred Zinnemann, twórca "W samo południe" i "Stąd do wieczności", był wiedeńczykiem, a jego korzenie były austriackie. Mówił o tym wielokrotnie, a za nim powtarzali to historycy i dziennikarze. O Polsce i o Rzeszowie nigdy nie wspominał. Może to była zwykła próżność, a może jakaś gra, może nie potrafił wyplątać się z życiorysu, który kiedyś sobie stworzył, a być może faktycznie w tę wersję swojej biografii w którymś momencie uwierzył? Ale biografia Freda Zinnemanna konfrontuje nas nie tylko z taki pytaniami.

Ślady wielowiekowej obecności Żydów w stolicy Podkarpacia są ledwie uchwytne, a wspólna przeszłość została niemal zupełnie zapomniana, może więc pytanie nie powinno brzmieć: dlaczego hollywoodzki reżyser nie chciał się przyznawać do Rzeszowa, tylko: czy Rzeszów – i pod jakimi warunkami – był/jest gotowy przyznać się do niego? Jaki rodzaj historii jesteśmy gotowi usłyszeć?

Grażyna Bochenek - skończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, tam też obroniła pracę doktorską zatytułowaną „Wizerunki kobiet w kinie PRL-u”. Była dziennikarką Polskiego Radia Rzeszów. Jej najważniejsze wybrane prace to: cykl reportaży Podkarpacki Poczet Aktorów, cykl audycji Szlakiem Tadeusza Kantora, reportaż Nasi Ukraińcy, reportaż Normalni ludzie, oraz cykl Rzeszowski Poczet Artystów. Koordynatorka festiwali: „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa”  i  „Jaśnie Pan Waszyński. Spotkania z klasyką filmową”. Obecnie wykładowczyni akademicka i rzeczniczka prasowa w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. 

Joanna Preizner - doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce, adiunkt na Wydziale Politologii i Komunikacji Społecznej Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Zajmuje się przede wszystkim historią kina polskiego a ponadto od lat porusza się w kręgu zagadnień poświęconych stosunkom polsko-żydowskim, fascynuje ją historia i kultura Żydów europejskich. Miedzy innymi przetłumaczyła na język polski wspomnienia rabina Ben-Ziona Golda pt. Cisza przed burzą. Życie polskich Żydów przed Holokaustem (Austeria, 2011). W 2022 roku ukaże się jej monografia  "Hańba marcowa. Obraz Marca ’68 w polskim kinie".