Spotkanie
2.06.2020 - online

Czytelnia POLIN online: Marcin Kącki "Oświęcim. Czarna zima"

Okładka książki: Marcin Kącki "Oświęcim. Czarna zima"
fot. Wydawnictwo ZNAK

Miejscowe legendy mówią o klątwie, która ciąży nad miastem od stuleci. Marcin Kącki, znakomity reporter, autor słynnego "Białegostoku", zadaje mieszkańcom pozornie proste pytanie: "Jak się tu żyje?". O pierwszym współczesnym reportażu o Oświęcimiu z autorem rozmawiać będzie Agnieszka Lichnerowicz z Radia TOK FM.

W swojej najnowszej książce Marcin Kącki rozmawia ze zbieraczami, którzy maniakalnie poszukują pamiątek z obozu. Z ostatnim oświęcimskim Romem, żyjącym w cieniu przemilczanego pogromu. Z ludźmi, którzy boją się zejść do własnej piwnicy, i z mieszkańcami osiedla, którzy bramę obozową mijają w drodze na zakupy. I z tymi, którzy nie otwierają okien, by nie czuć smrodu z kominów. Nawet ziemia nie daje spokoju, nasączona trucizną zakładów chemicznych. Raz puszczone w ruch mechanizmy zła zatrzymują się powoli. Oświęcim, niczym soczewka, skupia nadzieje i lęki Polaków. Czy w mieście, które nie może uciec od przeszłości, da się normalnie żyć?

Marcin Kącki - dziennikarz "Gazety Wyborczej", reporter "Dużego Formatu". Zajmuje się dziennikarstwem śledczym, społecznym i historycznym. Jeden z najbardziej utytułowanych reporterów w Polsce. Zdobywca licznych nagród. Siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii "Dziennikarstwo śledcze, news i reportaż". Autor książek Lepperiada i Maestro. Historia milczenia. W 2016 roku nominowany do Nagrody Literackiej Nike za książkę Białystok. Biała siła, czarna pamięć. 

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.