Spotkanie
28.09.2022 - online

Czytelnia POLIN online: Mina Gampel "Moje cztery życia. Białoruś, Polska, Izrael, Niemcy"

Okładka książki Miny Gampel "Moje cztery życia"
fot. Wspólnota Drzewo Oliwne

Zapraszamy na rozmowę na temat książki zatytułowanej "Moje cztery życia. Białoruś, Polska, Izrael, Niemcy". Z Miną Gampel rozmawiać będzie Ewa Mazgal. Książka ukazała się nakładem Wspólnoty Drzewo Oliwne.

Żydowska artystka Mina Gampel otwarcie i szczerze opisuje swoje przeżycia w autobiografii zatytułowanej "Moje cztery życia. Białoruś, Polska, Izrael i Niemcy". Autorka pisze o swoich wzlotach i upadkach, a także o tym, jak przetrwała okres Shoah.

"W piękny listopadowy dzień, kiedy promienie słońca farbowały drzewa złotem, postanowiłam opisać swoje burzliwe życie. Ono było i jest w dalszym ciągu jak burza; to grzmi, błyska i leje jak z cebra, ale kiedy już prawie tracę wszelką nadzieję, to znowu świeci słońce i nadchodzi nowy dzień, nowy początek".

Mina Gampel – malarka urodzona w 1940 roku w Pińsku, na terenie dzisiejszej Białorusi. Jej rodzinie udało się uniknąć Holokaustu i po wojnie artystka zamieszkała w Szczecinie. W 1957 roku na 10 lat wyjechała do Izraela. Opuściła go jednak i wyemigrowała do Niemiec, do Stuttgartu. Tam też studiowała malarstwo. Od dekady jest docentem w Akademii Sztuki w Esslingen. Swoje obrazy pokazuje najczęściej w Niemczech, ale miała także wystawy we Francji, Belgii, Holandii i Szwajcarii. 21 listopada tego roku będzie miała wystawę w Stuttgarcie.

Ewa Mazgal – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, w latach 1991-2020 dziennikarka "Gazety Olsztyńskiej". Zajmowała się tematyką kulturalną i społeczną. Członkini Wspólnoty Kulturowej Borussia.