Spotkanie
22.09.2020

Czytelnia POLIN online: "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949"

Czytelnia POLIN. Zaproszenie na wydarzenie online.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Z Grzegorzem Piątkiem, autorem książki "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" rozmawiać będzie Aleksandra Kędziorek.

Grzegorz Piątek napisał książkę o entuzjazmie i optymizmie, o wyobrażaniu sobie „najlepszego miasta świata” na gruzach starego porządku, o architektach z Biura Odbudowy Stolicy, którzy tworząc miasto swoich marzeń, przykładali rękę do budowy totalitarnego państwa.

Po klęsce powstania warszawskiego stolica zamieniła się w ocean gruzów. Sytuacja wymagała wielkiej wyobraźni, żeby patrząc na sterczące kikuty dawnych kamienic, planować szybkie odrodzenie miasta. A jednak decyzję o jego odbudowie podjęto niemal niezwłocznie. Przed architektami i budowniczymi stanęło trudne zadanie. 

Choć wizytówką powojennej odbudowy Warszawy stała się zrekonstruowana starówka, to reszta miasta nie miała wrócić do dawnej formy, tylko zamienić się w idealną nowoczesną metropolię.

Niewiele jest miast, które miały szansę lub konieczność wymyślić się zupełnie na nowo, niemal od zera. I to właśnie tę szansę bada Piątek, z niej skrupulatnie rozlicza architektki i architektówBiura Odbudowy Stolicy. Zadaje przy tym wiele ważnych pytań: o nowoczesność, historię itożsamość. Ten temat leżał i czekał na swoją wielką, uniwersalną opowieść. Trzeba było do niej znawcy architektury, dociekliwego badacza historii, a przede wszystkim znakomitego opowiadacza. Tak, właściwie tylko Grzegorz Piątek mógł tę książkę napisać.
Filip Springer

Z autorem, Grzegorzem Piątkiem, rozmawiać będzie Aleksandra Kędziorek.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa WAB.

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej "Tu Muranów". 

 

Grzegorz Piątek  – z wykształcenia architekt – pisze, wykłada, opowiada, oprowadza. Za poprzednią książkę "Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego" (W.A.B. 2016) otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, a także nominacje do Nagrody im. Jana Długosza oraz w konkursie Książka Historyczna Roku.

Aleksandra Kędziorek – historyczka sztuki i kuratorka, w latach 2011–2017 związana z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie koordynowała projekt badawczy poświęcony twórczości Oskara i Zofii Hansenów i opiekowała się ich domem letnim w Szuminie. Obecnie redaktor prowadząca wydawnictwa Bęc Zmiana.