Spotkanie
14.09.2022 - online

Czytelnia POLIN online: Nathalie Skowronek "Świat na miarę"

Okładka książki Nathalie Skowronek "Świat na miarę"
fot. Wydawnictwo Akademickie Sedno

Nowy sezon Czytelni POLIN rozpoczynamy od rozmowy na temat książki pt. "Świat na miarę". Z Nathalie Skowronek rozmawiać będzie Andrzej Chrzanowski. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Akademickiego SEDNO.

  • 14 września 2022 (środa), godz. 19.30
  • spotkanie online na Facebooku Muzeum POLIN >>
  • dyskusja w języku francuskim, z tłumaczeniem na język polski

"Świat na miarę" belgijskiej pisarki średniego pokolenia to historia rodziny widziana przez pryzmat ciuchów. Pradziadkowie – żydowscy krawcy, imigranci z Polski. Dziadkowie – pokolenie ocalałych z Zagłady, właściciele sklepów z konfekcją w Charleroi i Brukseli w Belgii. Rodzice – właściciele sieci domów towarowych z odzieżą, współuczestnicy wielkiego boomu lat siedemdziesiątych. I narratorka, której przeznaczeniem miał być handel ciuchami – wraz z nią poznajemy tajniki funkcjonowania wielkiego sklepu odzieżowego, rzemieślniczych szwalni, współczesnego przemysłu tekstylnego, odwiedzamy żydowskie i chińskie hurtownie w Paryżu, uczestniczymy w zakupach towaru i urządzaniu dekoracji. Obserwujemy lata świetności i schyłku pewnego świata, który kończy się wraz z nadejściem ery sieciówek i taniej produkcji z Azji.

Równoległy wątek to dzieje dziewczyny, wielbicielki literatury, odwołującej się na kartach tej opowieści do utworów, które wpływają na jej postrzeganie świata. Po siedmiu latach pracy w rodzinnej firmie narratorka decyduje się zerwać z tradycją i zostaje pisarką – ale przeszłość jej i rodziny ożywa na nowo w tej książce.

Autorka została w 2022 roku wybrana do Królewskiej Akademii Języka i Literatury Francuskiej. "Świat na miarę" to jej pierwsza książka tłumaczona przez Katarzynę Marczewską na język polski.

Partnerami spotkania są Instytut Francuski oraz Biuro Walonii-Brukseli w Warszawie. Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu Wallonie-Bruxelles International.

Logo Wallonie-Bruxelles International

 

Nathalie Skowronek – belgijska pisarka. Urodziła się w Brukseli w 1973 roku. Studiowała literaturę. W 2004 roku założyła wydawnictwo Complexe "La Plume et le Pinceau". Jej pierwsza powieść "Karen et moi" (Arléa, 2011) była pierwszym tomem trylogii. Po nim pojawiły się "Max, en apparence" (Arléa, 2013) i "Un monde sur mesure" (Grasset, 2017). Zdobyła Nagrodę European Union Prize for Literature w dziedzinie literatury za książkę "La carte des regrets". Od 2016 roku wykłada w Centrum Pisania Współczesnego La Cambre/École nationale supérieure des arts visuels.

Andrzej Chrzanowski – prezes zarządu Wydawnictwa Akademickiego SEDNO, członek Rady Polskiej Izby Książki.