Spotkanie
1.09.2021 - online

Czytelnia POLIN online: Piotr M.A. Cywiński "Auschwitz. Monografia człowieka"

Nowy sezon Czytelni POLIN online rozpoczniemy od rozmowy o książce "Auschwitz. Monografia człowieka". W 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej z Piotrem Cywińskim rozmawiać będzie Marek Zając. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. 

  • 1 września (środa), godz. 19.30
  • transmisja na stronie Muzeum POLIN na Facebooku
  • dyskusja w języku polskim

"Auschwitz. Monografia człowieka" to pozycja wyjątkowa. Jest to pierwsza – na skalę światową – tak dogłębna próba wczytania się w emocje ludzkie wewnątrz obozu. Autor wykorzystał fragmenty relacji prawie 450 ocalałych z obozu. Książka podzielona została na ponad trzydzieści rozdziałów, z których każdy poświęcony został osobnemu tematowi. To m.in. Początkowy szok, Osamotnienie, Śmierć, Głód, Koleżeństwo, Empatia, Przyzwoitość, Walka i opór, Kultura i nauka, Strach i Nadzieja.

"Mam nadzieję, że moja próba przywrócenia tej perspektywy, o której ocalali mówili, a której nie potrafiliśmy w stopniu wystarczającym dostrzec, spełni moją powinność względem ich słów, wspomnień i przestróg. Względem nich samych. Mam też nadzieję, że spełni ona również rolę propozycji nowego podejścia w historiografii obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady, a może i innych badań nad ludobójstwami – tak by doświadczenie ludzkie, badane w polifonii głosów wspomnieniowych – stało pełniej w centrum uwagi badaczy kwestii. Nie im jesteśmy to dłużni, ale nam samym. I kolejnym pokoleniom. Zbyt ważne, dotkliwe iśmiercionośne było to doświadczenie, by je zamykać w liczbach, datach i faktach. Analizy wymagają ważniejszych, dużo ważniejszych kwestii poza tymi – stricte faktograficznymi – ustaleniami" – mówi o książce Piotr Cywiński.

Piotr Cywiński - historyk mediewista, działacz społeczny, od 2006 dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, współtwórca i prezes Fundacji Auschwitz-Birkenau. W latach 2000–2010 prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, w latach 2005–2007 wiceprezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Marek Zając - Dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce religijnej i społecznej. W latach 2006-2018 sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.