Spotkanie
8.06.2022 - online

Czytelnia POLIN online: "Prekursorzy. Dwadzieścia wizji lepszego świata"

Okładka książki "Prekursorzy. Dwadzieścia lat wizji lepszego świata". Czerwona okładka z białymi napisami z imionami i nazwiskami bohaterów książki.
fot. mat. prasowe

Zapraszamy na rozmowę na temat książki zatytułowanej "Prekursorzy. Dwadzieścia wizji lepszego świata". Z Małgorzatą Sopyło i Karolem Płatkiem rozmawiać będzie Anna Wacławik-Orpik. Książka ukazała się nakładem Ośrodka KARTA.

Co pchnęło Ludwika Zamenhofa do stworzenia uniwersalnego języka? Dlaczego dzieła Magdaleny Abakanowicz są podziwiane i rozumiane na całym świecie? Jak narodziły się polska szkoła filmowa i polska szkoła plakatu? Co napędza do działania współczesnych tytanów pomocy – Janinę Ochojską i Jerzego Owsiaka? 

Magdalena Abakanowicz, Ludwik Zamenhof, Maria Skłodowska-Curie, Jerzy Owsiak, Ludwik Hirszfeld, Janusz Korczak, Michał Sokolnicki, Jan Kulczyk, Andrzej Wajda, Ignacy Jan Paderewski, Bronisław Malinowski, ksiądz Jan Zieja, Irena Krzywicka, Rafał Lemkin, Juliusz Mieroszewski, Henryk Tomaszewski, Stanisław Lem, Jerzy Grotowski, Jacek Kuroń, Janina Ochojska – co ich łączy?

Panteon związanych z Polską innowatorów, kreatorów uniwersalnych idei i wartości społecznych XX wieku, którzy wnieśli nowy wymiar lub odkrycie do przestrzeni publicznej, nauki, kultury, sztuki. Ze wszystkich tekstów dwudziestu postaci wybrano te fragmenty, w których mówią o swojej pionierskiej drodze. Powstały barwne opowieści o motywacjach, pomysłach, marzeniach i ich realizacji. Kompozycje tekstów prekursorów uzupełnione zostały komentarzami światowych osobistości.

Małgorzata Sopyło – redaktorka z piętnastoletnim stażem, z wydawnictwem Ośrodka KARTA związana od 2017 roku. Pracowała przy kwerendach do Księgi Stulecia Niepodległości, prowadziła redakcyjnie m.in. autobiografię intelektualną Stefana Kisielewskiego "Reakcjonista". Redaktorka prowadząca i koordynatorka projektu "Prekursorzy. Dwadzieścia wizji lepszego świata".

Karol Płatek – redaktor i krytyk literacki; publikował m.in. w "Lampie", "Zeszytach Literackich", "Twórczości" czy "Fabulariach"; stale współpracuje z Ośrodkiem KARTA. Prowadził kwerendy dokumentacyjne do kompozycji tekstowych sześciu postaci w książce "Prekursorzy. Dwadzieścia wizji lepszego świata".

Anna Wacławik-Orpik – dziennikarka radiowa, związana z Radiem TOK FM od 2008 roku. Prowadzi cotygodniowy, autorski program "Wywiad pogłębiony" oraz, we współpracy z Andą Rottenberg, program o sztuce "Andymateria". Zajmuje się tematyką społeczną, psychologią, sztuką. Współpracuje z "Gazetą Wyborczą" oraz z portalami Tokfm.pl i Gazeta.pl. Jest laureatką dwóch nagród Grand Press w kategorii "Wywiad".